Business

Amazon Türkiye Resmen Açıldı

18 Eylül tarihinde resmi olarak açılacağı söylenen Amazon, bu sabah itibariyle Türkiye’deki hayatına başladı. Kutlu olsun!

Dünyanın en büyük ticaret platformlarından biri olan Amazon gecikmeli de olsa Türkiye’ye adım attı.   https://www.amazon.com.tr/ linkine tıklayarak inceleyebileceğiniz sitenin açılması şerefine Amazon Türkiye ekibinin sıcak mesajı bizleri karşıladı. Rekabetçi fiyat, milyonlarca üründe bedava kargo, güvenli alışveriş ve profesyonel mobil uygulaması gibi özelliklerinin Türkiye’de fark yaratacağını düşünen marka, 10 farklı kategoride satışlarına başladı. Amazon Türkiye’nin CEO’su ise Sam Nicols oldu. Amazon Türkiye’nin gelişiyle pek çok kullanıcı yorumu da beraberinde geldi.

Herkesin asıl merak ettiği şey olan fiyatlandırma konusunda kimi kullanıcı hayal kırıklığı uğradığını belirtirken kimi ise fiyatların uygun olduğunu belirtti. Özellikle Apple ürünleri ve diğer teknolojik aletlerin Türkiye’deki diğer sitelerdeki satış fiyatlarından oldukça hesaplı bir fiyata satılması dikkat çekti. Kargo için MNG kargo ile anlaşan firmanın Standart ve Express teslimat olarak iki seçeneği bulunacak. Standart teslimat 4,90 TL ancak 100 TL ve üzeri alışverişlerde bedava olacak. Ancak 100 TL ve üzeri alışveriş yapıp Express teslimat seçeneğini seçerseniz otomatik olarak 7,90TL’lik bir ücret ödemek zorunda kalacaksınız.

Beklentileri karşıladı mı?

Fiyat konusu yukarda da belirttiğim gibi tüketicinin başlıca merak ettiği konu. Amazon hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz bilmiyorum ancak şunu belirtmeliyim ki Amazon’da “Herşey yarı fiyatına!” gibi bir durum söz konusu değil. Elbette fırsatlar sekmesi ve indirimli ürünler kısmında oldukça uygun fiyatlı ürünler bulunmakta ancak olayı abartıp “Başka bir yerde baktığım üründen sadece … kadar ucuz” diyenler hayal kırıklığına uğrayacaktır.

Amazon’un ön planda olduğu asıl konu müşteri memnuniyeti ve müşteri-satıcı arasında daha şeffaf, daha güvenli bir ilişki kurması. Yani aldığınız bir ürün konusunda sorun yaşadığınız takdirde Amazon size değiştirme ya da para-iade seçeneğini sunup mağduriyetinizi en kısa sürede çözme konusunda oldukça tecrübeli. Sırf bu özelliği bile kalitesiz üründen ağzı yanan birçok mağdur müşteriyi rahatlatacak, daha güvenli bir biçimde alışveriş yapmalarını sağlayacaktır.

Bir diğer farklılık ise artık alışveriş yaparken ürünleri diğer e-ticaret siteleri gibi 3. parti satıcılardan da satın alabiliriz Amazon’un kendisinden de. Sol paneldeki satıcı türünden belirleyebileceğiniz bu özellikte Amazon’un satışını yaptığı ürünlere de göz atmanızı öneririm. Hem ürün kalitesi hem de fiyat-çeşitlilik açısından Amazon’un kendi sattığı ürünlerin bir adım önde olduğunu düşünüyorum. Ayrıca herhangi bir ürüne tıklayıp detay sayfasına gittiğinizde aynı ürünün farklı satıcılardaki fiyatları da oldukça şık bir biçimde size sunuluyor.

Amazon’un gelişiyle beraber ülkemizdeki kitapseverlerin yabancı kitap tedarik etmeleri de daha kolay olacak. Şu an seçenekler çok kısıtlı ve ilk kullanıcılar bu konuyu eleştirmişler ancak zamanla yabancı kitap çeşitliliği artacaktır. Fiyatları da uygun olursa bu kategorinin Amazon Türkiye açısından epey karlı olacağını düşünüyorum. Zamanla geleceğine inandığım diğer ürünler ise Amazon ile özdeşleşen Echo, Prime, Kindle gibi ürünleri. Şu an Türkiye sitesinde satışı olmayan bu ürünlerin olmaması da kullanıcılar açısından olumsuz bir gelişme. Ancak ben yine bu konunun zamana bırakılması gerektiğini düşünüyorum.

Sonuç Olarak Biraz Sabır

Kabul edelim ki Amazon’un Türkiye pazarına girişi dört dörtlük olmadı ancak dünyanın en büyük E-Ticaret zincirine biraz daha zaman tanındığı takdirde ortaya güzel işler çıkacağını düşünüyorum. O yüzden “Gerçek Amazon bu değil” tarzı yorumlar yapmadan önce bir müddet sabredilmesi gerektiğini düşünüyorum. Son söz olarak ürün iade ve müşteri memnuniyeti konusunda dünya markası olan böyle bir markanın gelişi ülkemizdeki diğer e-ticaret devlerini de etkileyecektir. N11, Gittigidiyor, Hepsiburada gibi devler gelen rekabetle beraber müşterilerini daha iyi hizmet verebilmek için yarışacaklar, bu da biz müşterilerin işine gelecek.

Bir sonraki yazıya kadar hoşçakalın…

Join The Discussion