Dijital

E3 2018 Oyun Fuarı Değerlendirmesi

Her yıl oyunseverlerin büyük ilgi gösterdiği ve milyonlarca insanın uykusuz kalma pahasına canlı olarak izlediği E3 konferansı sona erdi. 8 Haziran cuma başlayan etkinlikte oyun geliştiricileri,  bu sene ve önümüzdeki sene görücüye çıkaracakları oyun ve teknolojileri tanıttı. Oyunlar ile ilginiz olmayabilir ancak tek bir ürünle milyon dolarlar kazanan bu firmaların takdire şayan çalışmalarına göz atmanızı öneririm. E3’ün resmi sitesinin linkine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca fuarda dikkat çeken çalışmalara değinirken birtakım oyun videoları da paylaşacağım.

Geçtiğimiz 20 seneye dönüp baktığımızda dijital teknolojideki gelişmeler elbetteki oyun dünyasını da etkiledi. Firmaların oyunlardan elde ettikleri gelirler de şüphesiz günden güne katlanıyor. Üzerinde çalıştıkları projelerin tanıtımı için milyonlarca dolar reklam bütçesi harcayan firmalar oyun konferanslarında boy göstererek kendi tabirleriyle “hype” yaratmaya çalışıyorlar. Hal böyle olunca büyük paraların döndüğü dijital alanda bambaşka bir sektör karşımıza çıkıyor.

Oyun sektörünün nabzı ise geçtiğimiz hafta Los Angeles’ta düzenlenen E3 fuarında attı. Resmi olarak Cuma’yı Cumartesi’ye bağlayan gece Electronic Arts’ın toplantısıyla başlayan şirket sunumları sona erdi ve 12 Haziran itibariyle fuar başladı. Bir yanlış anlama olmasın diye belirtelim; fuarın resmi tarihi 12-15 Haziran olarak yer alıyor ancak firmalar yeni gelecek teknoloji ve oyunlarını 8 Haziran’dan itibaren tanıtmaya başladı.

E3’te Oyun Firmaları Neler Sundu?

E3 sunumlarında yer alan başlıca firmaları sayarsak Electronic Arts, Microsoft, Bethesda, Square-Enix, Ubisoft, Sony ve Nintendo’yu ele alabiliriz. Hepsinin basın konferansı linklerini üzerine ekledim. Beni en çok tatmin eden Sony’nin sunumu oldu ki bence mutlaka izlemelisiniz. Ortalama bir buçuk saat süren konferanslarda video sunumumlarından çok konuşmaların olması E3’e getirilen başlıca eleştriler arasındaydı. Konferansa katılanların asıl amacının yeni videolar görmek olduğunu tahmin etmişsinizdir. Bir sürü oyun tanıtımı görmemize rağmen oyunlara ayrılan süre oyuncuları pek de tatmin etmedi. Neyseki imdada konferans sonrası oyuncuların yeni çıkacak oyunları deneyimleme fırsatı bulduğu fuar alanı yetişti. Sadece konsol ve PC oyunları tanıtılmadı elbette. Fuarda tanıtılan oyunlarda mobil tarafın da etkisi gözlendi. (2018 mobilin yılı mı olacak acaba ?) Bunun dışında oyun türlerini gördükçe bir kez daha anladık ki Aksiyon-RPG ve FPS (First Person Shooter) tarzı oyunlar oldukça popülerken strateji türü ise gitgide unutuluyor.

Oyunlar Nasıldı?

Tanıtılan oyunlar arasında en çok beğendiklerim ise : Metro: Exodus, Last of Us 2 ve Cyberpunk 2077 oldu. Aşağıda favori oyunlarıma ait videoları paylaşıyorum. Bu üçlü arasında beni en çok heyecanlandıran ise Last of Us 2 oldu. Birincisini oynayıp bitirmiş biri olarak yine son derece gerçekçi fakat ondan ziyade hikayesiyle yine bizi etkileyecek bir yapım olacağını düşünüyorum. Post apokaliptik dünyada geçen ve hayatta kalmaya çalıştığımız bu oyun bence şimdiden yılın oyunu ödülünün en büyük adayı. Oyunlarla ilgili olun olmayın Last of Us 2 ‘nin Gameplay videosunu izlemenizi öneririm. Yaklaşık 10 dakikalık bu oynanış videosu oyunların geçmişten günümüze evrimi ile ilgili size epey fikir verecektir. Spoiler olmasın diye daha fazla detay vermek istemiyorum, aşağıdan izleyebilirsiniz. Yazımı sonlandırırken E3 gösterdi ki 2018’in sonu ve yeni yılın ilk aylarında gamerların yüzü gülecek. Konsollara çıkacak exclusive çalışmaların dışında mobil ve pc tarafında oynayacağımız oyunların sayısı oldukça fazla olacak.

Bakalım E3’ten sonra ikinci en büyük oyun fuarı olarak kabul edilen ve ağustos ayının sonunda Köln’de düzenlenecek Gamescom fuarında bizi neler bekliyor?

 

 

 

Join The Discussion