Dijital

Facebook’un F8 Konferansı Detayları

Facebook’un 1-2 Mayıs tarihleri arasında ev sahipliği yaptığı “F8 Konferansı” birçok gelişmeye sahne oldu. Ben de bunları sizlerle paylaşmak istedim. Bildiğiniz gibi CEO Mark Zuckerberg’in yakın tarihte senato önünde yargılanması bu konferansı Facebook için daha da önemli hale getirdi. Kişisel verilerin paylaşılması ile ilgili ön plana çıkan “Cambridge Analytica” skandalı birçok kişide Facebook’a duyulan güveni azaltmıştı. Hesabını kapatan, tamamen silen veya bu olaydan olumsuz etkilenen pek çok kişinin güvenini tekrar kazanmak için konferans önemliydi. F8 konferansı hem yeniliklerin duyrulması hem de geliştiricilere yeni özellikleri test etme imkanı sağlaması bakımından Facebook için önemli bir vitrin. Peki bakalım konferansta neler olmuş?

 

F8 Konferans Detayları

Dün başlayıp bugün sona eren konferans Kaliforniya-San Jose’de yapıldı. Konferansa biletlerinin pahalı olmasına rağmen katılım oranının yüksek olduğunu da belirtelim. (Biletler yaklaşık 600$ civarı) Geçtiğimiz seneki konferansta Zuckerberg’in 2017 planları ve bir önceki senenin nasıl geçtiği ile ilgili bir özet geçilmişti. Bu sene ise Facebook’un diken üstünde olmasından dolayı daha çok yeniliklere odaklanıldığını söyleyebiliriz.

Kurulduğundan bugüne kadar belki de en kötü yılını yaşayan Facebook’un üzerindeki kara bulutlar konferans esnasında da devam etti.Facebook üzerinden canlı yayınlanan konferansın internet sitesi, Zukerberg’in konuşmasına dakikalar kala çöktü. İşin ilginç yanı sitenin çöktüğü sıralar veri gizliliği ile ilgili konuların konuşulduğu zamana denk geldi. Bu da izleyicilerin son günlerde Zuckerberg’in başını sıkça ağrıtan konuyla alakalı açıklamasını canlı yayından izlemesini engelledi. Tabi ki bu kısımlar kayıt altına alındı ve istediğiniz zaman https://www.f8.com/ sitesinde göz atabilirsiniz.

Konferanstaki önemli gelişmelerden ilki Oculus Go’nun çıkış tarihiyle konferansın başlangıcının aynı gün olması oldu. Konferansta, gün içinde Facebook’un piyasaya sürdüğü VR gözlüğü Oculus Go’nun satışa çıktığı ve özellikleri detaylıca ele alındı. Bilgisayarsız çalışan ve fiyatı itibariyle makul bir seçenek gibi gözüken Oculus Go oldukça merak uyandırdı. (Fiyatı 199-249$ arası değişecekmiş) Facebook Messenger’ın daha şık ve sade tasarıma geçeceği böylece kullanıcıların uygulamada geçirecekleri zamanı arttıracağının öngörülmesi de bir diğer gelişme oldu. Uygulamalardan devam eden yetkililer VR deneyimini bir üst seviyeye çıkaracak Oculus uygulamalarının da yolda olduğunun haberini verdi. Buna ek olarak hem Instagram’a hem de Messenger’a yeni AR efektleri de gelecekmiş. Gelecek önemli yeniliklerden diğerleri de Instagram-Videolu sohbet ve Facebook-Flört Profilleri.Yakın zamanda Instagram üzerindeki direkt mesaj kısmında 4 kişiye kadar sohbet edebileceğiz. Ayrıca Facebook’u Tindervari bir özellikle kullanıp yakın çevrede arkadaş arayan kişilerle eşleşebileceğiz. Zuckerberg’in bu özelliği “Geçici değil kalıcı” ilişki arayanlar için tasarladıklarını söylemesi salonda gülüşmelere neden oldu.

Şimdilik konferans hakkında derlediğim bilgiler bu kadar. Bakalım ilerleyen günlerde vaadedilen gelişmelere bağlı olarak Facebook eski günlerine geri dönebilecek mi?

 

Join The Discussion