Funny

Taksi ücretini şarkı söyleyerek ödemeye ne dersiniz?

Şarkı söyler misiniz? Aslında garip bir soru oldu çünkü bu soruya hayır cevabı verecek kimse yoktur diye düşünüyorum. Çünkü yalnız başımıza ya da topluluk içinde, duşta ya da mutfakta herkes bir şekilde şarkı mırıldanmıştır. Bu işi profesyonel olarak yapmıyorsak şarkı söylemenin bize maddi bir kazancı yoktur. Peki şarkı söylemenin size bedava taksi yolculuğu yaptıracağını söylesem? Bu fikri gerçek hayatta ilk uygulayan firma enerji sektörünün yükselen devi Fortum oldu. Polonya ve diğer Baltık ülkeleri pazarında söz sahibi olan Fortum, Finlandiyalı bir enerji şirketi.

Fortum’un Singalong Shuttle adını verdiği proje ile taksi sürücüleri yolculardan nakit ya da kredi kartı yerine şarkı ile ödeme kabul etti. Tabi ki bu proje kısıtlı bir zaman için geçerliydi. Sınırlı bir zaman için geçerli olmasına rağmen ses getiren projeye detaylı bir bakış atalım.

Singalong Shuttle

Finlandiya’da 8-10 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen Ruisrock müzik festivalinde bir ilk yaşandı. Festival alanına Fortum Singalong Shuttle (Uber gibi bir araç paylaşım konsepti) ile gidenlerden taksi sürücüleri para almadı. Onun yerine yolculuk boyunca taksiyi kullananların şarkı söylemesi istendi. Bu araçlar özel bir ses sistemiyle donatıldığı için söylenen şarkılar profesyonel bir müzikle birleşti ve ortaya oldukça eğlenceli bir deneyim çıktı. Arabalara sadece ses sistemi değil aynı zamanda karaokeden de hatırlayacağımız, şarkı sözlerini yazan bir de ekran yerleştirildi. Böylece yolcular sözlerini bilmedikleri bir şarkı bile seçseler yardımcı ekran sayesinde daha eğlenceli bir yolculuk yaşadı.

Şimdi gelelim en önemli soruya. Fortum böyle bir projeyi neden hayata geçirdi? Aslında şirketin amacı insanları elektrikli araç kullanımına özendirerek hem çevreci hem de temiz bir alternatif sunmaktı.Bununla beraber bilinirliği amaçladılar. Singalog Shuttle araçları sadece BMW İ3 modeline sahipler ve bu elektrikli araçlar oldukça sessiz çalışıyor. Hal böyleyken yolcular sessiz araba içinde söyledikleri şarkılar ile daha da bütünleşebiliyorlar. Elektrikli araçları şarj etmek için kurulan ve çoğu kuzey ülkelerinde (İsveç, Danimarka, Norveç, Finlandiye) bulunan yüzlerce şarj istasyonu olan Fortum, hedeflediği bilinirliği elde etmiş gibi görünüyor. Aşağıda bu yolculuk deneyimine ait bir de video paylaşıyorum:

 

Join The Discussion