Google

Alışveriş Sezonunda Nasıl Daha Fazla Tüketiciye Ulaşırız?

Black Friday gibi ikonik ve alışveriş aksiyonlarının tavan yaptığı dönemi geride bırakalı kısa bir dönem oldu. Black Friday’in hemen sonrasında yaklaşan Noel Alışveriş sezonu da en az Black Friday kadar tüketicinin hal, tutum ve davranışlarını analiz etmede oldukça önemli bir dönem. Pek çok araştırma şirketinin yakın dönemlere ait yaptığı çalışmalar ışığında perakende satış sektörüne ait birkaç önemli veri karşımıza çıkıyor. Perkandede satışların yükseldiği belirli dönemlerde markalara ışık tutacak bu kıymetli veriler belirli aksiyonlar almadan önce markalara yardımcı olacak çok önemli aksiyon planları içeriyor.

Tüketici alışkanlıklarına dair önemli bulguları incelediğimizde Türkiye’de tüketicilerin üçte ikisinden fazlasının (%72) doğru seçimi yapıp yapmadığını kontrol etmek için alışveriş yapmadan önce internetten araştırma yaptığı oldu. Bu da alışverişe ayırdıkları zamanın büyük bir bölümünü internette harcadıkları tezini destekliyor. (Zamanlarının %60’ını internette harcıyorlar) İnternet cihazları dağılımına baktığımızda ise alışveriş yapma oranının en yüksek olduğu cihaz, tahmin edebileceğiniz gibi mobil. (%73) Bu ezici üstünlük, mobil platformlarının kullanıcı dostu dizaynından tutun da hızlı ve eşsiz bir alışveriş deneyimi sunmasının gerekliliğine kadar bize birçok bilgi veriyor.

Google İçgörüleri Ne Diyor?

Yılın son çeyreğinde alışveriş yapan tüketicilerle ilgili Google’ın içgörüleri ise şu şekilde:

  • Black Friday’in önemi her geçen sene daha da artıyor. Ancak genel tabloya bakarak bu dönemi başlı başına bir etkinlik olarak değil, daha büyük çaplı düşünüp, bir alışveriş yolculuğunun parçası olarak değerlendirmek önemli. Yani dönemsel bazda aksiyon alırken kısıtlı zaman aralığından ziyade öncesi/sonrası olarak bütünsel olarak ele almak gerekiyor.
  • Alışveriş yapan kitleye yakından göz attığımızda yüksek beklentileri var. Global ölçekteki tüketicilerin üçte ikisi (%68), kendilerine önceki alışverişlerine özel promosyonlar veya fırsatlar sunan satıcıların, alışveriş deneyimlerini daha iyi hale getireceğini düşünüyor.
  • Genelgeçer bilgilerin aksine yılın bu zamanındaki alışveriş yolculukları kesinlikle doğrusal bir rota izlemiyor. Tüketiciler araştırma yapmak, fikir edinmek ve sonunda nereden alışveriş yapacağına karar vermek için birden fazla online ve offline kanal kullanıyor.
  • Yılbaşı alışverişi yolculuğunun başlangıcının Eylül’e kadar gittiğini, yılbaşı gecesinden sonra bile devam ettiğini görüyoruz. Yine de bu veri ,ürüne ve tüketiciye göre değişebiliyor.
  • Tüm bunlara ek olarak göz ardı edilmemesi gereken diğer bilgi ise: Türkiye’deki tüketicilerin %49’u satıcıların envanter bilgilerini paylaşmasının daha iyi bir alışveriş deneyimi sağlayacağını düşünüyor.

Markalar nasıl adımlar atmalı?

Bu maddelerden hareket ederek tüketicinin alışveriş yolculuğunun daha da karmaşık bir hal aldığını söyleyebiliriz. Sadece E-Ticaret deneyimi değil mağazadaki deneyim de büyük önem arz ediyor. Peki markaların atması gereken somut adımlardan bazıları neler? Yine Google’ın Omnichannel yolculukta katkı sağlayabilecek bazı önerileri derlediği makalede şu maddeler ön plana çıkıyor:

  • Veriye dayalı ilişkilendirme modelinin faydasını yalnızca kullanıcıların satın alımdan önce son tıklama noktasında değil bütünsel olarak düşünmek gerekiyor. Alışveriş yolculuğunun tamamına bütünsel şekilde yaklaşıp, daha faydalı datalar elde etme yolunda bu önerinin faydası oldukça büyük.Bunları yaparken de Google’ın envanterindeki modellerin Makine öğrenimini kullanmak,ROAS hedefi belirlemek ve Akıllı Alışveriş Kampanyaları denemek büyük fayda sağlayabiliyor.
  • Kitleleriniz hakkında bilgi edinmek için çeşitli analiz araçlarını kullanmak, tüketicilerle doğru zamanda doğru şekilde iletişim kurmak için oldukça faydalı bir yöntem.Böylece müşterilerinizle yeniden etkileşim kurarak, satın alma yolculuğunun karmaşık yollarında kendilerine destek sağlayabilir ve daha fazla tüketiciyi sizden alışveriş yapmaya teşvik edebilirsiniz.
  • Türkiye’deki tüketicilerin %67’si ne alacaklarına ve nereden alacaklarına karar verirken birden fazla siteyi ziyaret ediyor. Bu noktada, Benzer Kitleler özelliği yeni tüketicilerle bağlantı kurmanızı sağlayabilir.Ayrıca geniş arama sorguları tüketicinin markamızı daha sık görmesini sağlayacaktır.
  • Özellikle alışveriş sezonlarında tüm özel teklifler veya promosyonları vurgulamak için eklentileri kullanmak büyük fayda sağlayacaktır.

Bir sonraki yazıya dek hoşçakalın!

Join The Discussion