Google

Google’ın Alışveriş Eylemleri aracı nedir?

Google’ın yazılımsal güncellemelerine bir yenisi daha eklendi : Alışveriş Eylemleri (Shopping Actions). İsminden de anlaşılabileceği gibi alışverişi kolaylaştırmak adına görücüye çıkan bu program hem mobilde hem de akıllı ses sitemlerinde yer alacak. Alışveriş Eylemleri,  Google Asistan, Google Aramaları ve Google Express ile uyumlu bir biçimde çalışacak. Ortaya çıkışındaki asıl amaç ise online satış yapan perakendecilerin satışlarını arttırmak.

Alışveriş Eylemleri’ne detaylı bakış

Alışveriş Eylemleri’nin ön plana çıktığı asıl özellik kullanıcının sadece akıllı asistanlarda değil aynı zamanda mobil ve masaüstünde de alışveriş yapmasını sağlamak. Özellikle mobil taraftaki “..nereden alırım” aramalarının geçen seneye göre %85 arttığını düşünürsek bu oldukça yerinde bir hamle. Alışveriş Eylemleri başta satıcılar için büyük bir artı gibi görünse de iki taraf için de alışverişe büyük kolaylıklar katacak. Satıcıysanız bu özellikle beraber ürünlerinizi tüm Google ekosisteminde gösterebileceksiniz. (Özellikle küçük çaptaki bağımsız satıcılar için bu büyük bir artı) Alıcıysanız Google Assistant ve Google uyumlu akıllı ev aletleri üzerinden sesli bir biçimde alışveriş yapabileceksiniz. Perakendeciler açısından en büyük artısı ise satış başına ödeme (Pay Per Sale) seçeneği sunacak olması. Yani potansiyel müşteri ürününüzü gördüğü anda değil satın aldığı anda siz de Google’a ödeme yapacaksınız.

Alıcı açısında baktığımızda Google Asistan üzerinden Google Search’de istediğiniz bir ürünü sesli olarak arattığınızı düşünelim. Ürün sponsorlu listeleme seçeneği altında herhangi bir alışveriş zinciri adı altında size gösterilecek, siz de bu ürünü Google Express sepetine ekleyeceksiniz. Bu şekilde tamamen birbiriyle uyumlu olarak çalışan sistem ile alışverişinizi kolaylıkla yapabileceksiniz. Aynı zamanda alışveriş listenizi başkalarıyla paylaşma, evrensel alışveriş sepeti, hızlı ödeme, sadakat programı ve bir tıkla ödeme seçeneği de işinizi kolaylaştıracak.

Amerika’da Walmart, Target gibi perakende zincirlerinin kullandığı ve satış hacmini %30 oranında arttırdığı söylenen bu özellik yakında tüm dünyada kullanılabilecek.

Join The Discussion