Kreatif

City Tree – Havayı Temizleyen Bank

Almanya’da faaliyet sürdüren ve adından da anlaşılacağı gibi çevre dostu projelere imza atan Green City Solution, City Tree – Havayı Temizleyen Bank yaptı. Havayı 275 ağacın gücüyle temizleyen City Bank oldukça iddialı, kapladığı yer de oldukça dar. Hacimi oldukça küçük olan ve taşınabilir bir bank üzerine yerleştirilmiş sistem bu aralar oldukça popüler.

Green City Solutions nedir?

Green City Solution, merkezi Almanya’da olan bir startup. Pek çok projeye imza atmalarının yanı sıra düzenledikleri yarışmalarla dünyayı daha yeşil bir hale getirmeyi amaçlıyorlar. Websitesine tıkladığınız anda oldukça çarpıcı ve neden biraraya geldiklerini gösteren gri bir manzara bizi karşılıyor. Yakından göz attıkça hava kirliliği hakkında birçok detaylı verinin yer aldığı sitede projeler ve aldıkları ödüllere de göz atabilirsiniz.2014’de Dresden’de kurulan ve Amerikan Başkanı Clinton’ın da desteğini aldıklarını belirten Green City Solutions “Green Challenge” adını verdiği yarışmayla yaratıcı fikirlere destek oluyor. Bu yarışma için bir de mikrosite açmışlar.

275 ağacın performansını gösteren bank City Tree

Gelelim GSC’nin projesi City Tree’ye. City Tree, bitki kökenli ve etkisini gösterdiği 275 ağaca göre %99 daha az yer kaplayan bir hava filtresi. Dünyanın nüfus bakımından oldukça kalabalık metropollerinde geniş, yeşil alanlar yaratmak oldukça zor. New York – Central Park gibi güzel örneklerin yanında dört bir yanı betonla çevrilmiş şehirler de azımsanmayacak sayıda. Bundan hareketle kapladığı alan itibariyle oldukça efektif bir proje hazırlayan GSC, City Tree ile hava kirliliğine karşı etkili bir silah geliştirmiş. 3,5 metrekarelik bir alan kaplayan bu bank yılda 265 tonkarbon dioksiti filtreliyor. Aynı zamanda dijital bir düzenek halinde entegre olarak toprak nemliliği, havanın kirlilik düzeyi hakkında da bilgi veriyor.

Yosun ve çeşitli bitkilerin birleşimiyle oluşturulmuş City Tree yaptıklarıyla birçok belediyenin ilgisini çekti. Londra’daki bazı şehirlere ve Avrupa’da birçok noktaya yerleştirildi. Koparılmaya karşı korumalı olması ve güneş panelleriyle kendi enerjisini de kendi üretmesi de büyük bir artı. Ne diyelim, umarız en yakın zamanda belediyelerimiz de bu ürünü kullanma kararı alır.

Join The Discussion