Kreatif

Social Media Awards 2018

BoomarSonar ve Marketing Türkiye işbirliği ile Sosyal Medya alanındaki başarılı işlerin ödüllendirildiği “Social Media Awards” ödülleri sahiplerini buldu. Marka ve Ajanslara ait Sosyal Medya çalışmalarının objektif bir şekilde ölçüldüğü yarışmada birçok kategori yer aldı. İlk olarak geçtiğimiz sene başlayan bu yarışmanın ikincisi 26 Nisan’da Raffles İstanbul’da gerçekleşti. Ödüllendirme sistemi: Jüri Ödülleri ve BoomSonar’ın “Sosyal Medya Marka Endeksi” olan SocialBrands Veri Analitiği Ödülleri olmak üzere iki bölümden oluştu. Ben de gözüme çarpan güzel işlerden birkaçını sizinle paylaşmak istiyorum. Bakalım bu sene Social Media Awards’da ses getiren işler nelermiş:

 

Özel Gün Ödülü – Ford – Evlatlarınız Bize Emanet

Kamyonda anlayan bir teyze ile kamyon şoförünün diyaloğunu ekrana getiren reklam evlat sevgisinin altını çiziyor. Social Media Award’da Özel Gün Ödülü’nü alan ve başarılı bir Anneler Günü projesi olan filmi izlemek için sizi aşağıya alalım:

 

Dijital PR Ödülü –  Prima – Premature Bebek Bezi

Prima, normalden önce doğan bebekler için özel olarak tasarladığı bebek bezi ile oldukça başarılı bir Sosyal Sorumluk Kampanyasına imza attı. Hastanelere bağışlanan bez ile prematüre doğan bebeklerin normal bir bebekten küçük bedenleri artık daha rahat.

 

Mikrosite Ödülü – Pizza Pizza – Bu İşte Bir Eksik Var

Pizza pizza, kadınların yaşadığı zorlukların altını çizmek için yarattığı mikrositede pizza dilimlerini kullanarak bazı istatistiki bilgilere yer verdi. Kadınlar Günü özelinde yaratılan buistebireksikvar.com büyük ses getirdi. O güne özel pizzaların %60’ını da bedava yollamışlar.

Sosyal Medya Verinin Etkin Kullanımı – Akbank – Instagram’da Mutluluklar

Katıldığımız düğünlerden aşina olduğumuz klasik görüntülerle video açılışı yapan Akbank Yatırım, yeni evli çiftlere ulaşmanın yolunu Instagram’da bulmuş. Düğünlerin vazgeçilmezi Instagram Postları ve #gelindamat hastaglerini kullanmaya karar veren Akbank, TÜİK verilerinden de yararlanmış. Evlenme çağındaki kişilerin yaş aralığı belirlenip doğdukları yıl en popüler olan isimler bulunmuş. İsimleri bir algoritmayla eşleştiren marka, çiftlere özel 1000’e yakın video hazırlamış. Videolar çiftlerimiz hastaglerinin olduğu döngüye eklenmiş ve böylece hedef kitleye erişim sağlanmış.

Dijital Özel – Online Reklam – Filli Boya – #mucizemsin #8MartDünyaKadınlarGünü

Hemen hemen her sene özel ve duygusal çalışmalarıyla ön plana çıkan Filli Boya geçtiğimiz Kadınlar Günü için de böyle bir çalışmaya imza attı. Sokaktaki vatandaşın yorumlarıyla “Kadınlar ne ister? Erkekler ne ister?” sorularına  cevap arayan marka Türkiye gerçeklerine ışık tuttu. Cevaplar hem mantıklı hem de duygusaldı ve pek çoğumuzu kadının yeri konusunda bir kez daha düşünmeye sevk etti.

 

Dijital Özel – Medya Satın Alma – Teknosa – Teknosa Sunar

Teknosa başarılı bir hackleme işlemi ile Youtube’da etkin olan influencerların videolarında Bumper Ads kullandı. Influencerların elektronik aletleri kullandıkları videoları belirleyen marka sanki kendisi sponsor olmuş gibi videolara özel içerik hazırladı. Videolardaki elektronik aletleri tespit ederek her birine özel içerik hazırlayan marka, tıklamalarda diğer videolara nazaran %77 daha başarılı bir oran elde etti.

Dijital Özel-Mobil Odaklı-Allianz-Risk Seninle Allianz Her Yerde

Allianz genç hedef kitleye ulaşmak için Snapchat’i kullanmayı seçti ancak bu iş oldukça maliyetliydi. Geçtiğimiz yaz ayında tanıtılan yeni özellik Sanp Map kullanıcıların sıklıkla story attıkları yeri gerçek haritada kırmızı ile işaretliyor. Allianz’da bu alanları tespit ederek o bölgelerde kendi mesajını yayınlayan storyler paylaştı hem de 5 kuruş ödemeden. 14.000 civarı kişiye ulaşan kampanya oldukça başarılı bir örnek oluşturdu.

 

Benim ilgimi bunlar çekti ancak yer veremediğim birçok başarılı çalışma da elbette yer aldı. Geri kalan projelere göz atmak isterseniz http://www.socialmediaawardsturkey.com/ sitesine tıklayabilirsiniz.

Join The Discussion