Life

Kobe Bryant’ın Ölümü Sonrası Markaların Paylaşımları

Pek çoğumuz emekli NBA efsanesi Kobe Bryant’ın Pazar gecesi aldığımız ölüm haberiyle şok olduk. Seven, sevmeyen, tanıyan, tanımayan herkesi bir şekilde etkileyen bu tatsız olay sosyal medyada da büyük yankı buldu. Ünlü basketbol efsanesinin hayranlarının yanı sıra pek çok marka ve kuruluş da bu konuda ne kadar üzgün olduklarını belirten mesajlar yayınladı. Ben de bu kadar büyük bir oyuncunun ölümüne markaların verdiği reaksiyonları derlemek istedim. Yazımın asıl konusuna başlamadan önce Kobe Bryant’ı tanıyalım. Evet pek çoğunuz zaten kim olduğunu biliyorsunuz ancak aralarda bilmediğiniz detayların olduğuna eminim.

Kobe Bryant Kimdir?

Tarihin en önemli basketbolcuları arasında gösterilen Kobe Bryant, 23 Ağustos 1978’de ABD’nin Pensilvanya eyaletinin Philadelphia şehrinde doğdu. Kobe’nin ismi babasının en sevdiği Japonya’daki biftek eti olan Kobe’den geliyor. (Biraz garip) Babası Joe Bryant’da basketbolcu olduğu için minik Kobe basketbola çok erken başladı. Babası İtalyan takımına transfer olunca buraya taşınan Kobe İtalyanca ve İspanyolca öğrenerek geçirdiği Avrupa yıllarını 1991 yılında noktalayarak ülkesine geri döndü.

17 yaşında NBA seçmelerine katıldı. 1996 yılında Charlotte Hornets tarafından 13. Sırada seçildi ancak bu takımla oynamadan Los Angeles Lakers’a transfer oldu ve emekliliğine kadar (2016) efsane olacağı bu kulüpte oynadı. 18 yaşında Lakers forması giyerek o dönem “NBA’de oynayan en genç basketbolcu” ünvanı aldı. Modern bir basketbol maçında en fazla sayı atan oyuncu ünvanını elinde bulunduran Bryant (81 sayı) rakiplerine karşı acımasız olmasından dolayı “Black Mamba” isimli zehirli bir yılanın lakabıyla anılıyordu. 5 kez NBA şampiyonluğu yaşayan oyuncu kariyerine MVP, All-Star MVP, NBA Sayı kralı, 2 Olimpiyat madalyası gibi çok önemli başarılar ekledi. THY’nin reklamlarında da Messi ile beraber kamera karşısına geçen oyuncu 2018 yılında “Dear Basketball” adlı kısa filmiyle Oscar kazandı. 13 Nisan 2016 yılında son kez parkeye adım attığında 60 sayı kaydederek kariyerini noktalayan efsane geçtiğimiz Pazar kızı Gianna ile bindiği helikopterin Calabasas bölgesinde düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Bu kısa hayat öyküsünden sonra gelelim Kobe Bryant’ın ölümü sonrası markaların paylaşımlarına:

Markalar & Kurumların Sosyal Medya Paylaşımları

Nike

Nike, geniş kitlelere ulaşmasında büyük rol oynayan marka elçisini unutmadı. İlk olarak 2003 yılında kesişen ikilinin uzun yıllar süren birlikteliği de bu talihsiz kazayla sona erdi. Nike: “Kendi jenerasyonunun en iyi atletlerinden biriydi ve spor dünyasına ölçülemeyecek kadar büyük katkı verdi. Nike ailesinin bu sevilen ve değerli üyesini çok özleyeceğiz. Sonsuza dek Mamba!” mesajını yayınladı.

BodyArmor

Sporcular için içecek üreten BodyArmor markasına 6 milyon dolarlık yatırım yapan Kobe marka tarafından unutulmadı. “BodyArmor ekibi takımının inanılmaz bir arkadaşı, kendisini ailesine adayan bir babaydı. Düşüncelerimiz ve dualarımız başta Kobe’nin ailesi olmak üzere bu olaydan etkilenen herkesle beraber.” yiyerek yatırımcısını unutmadı.

Adidas

Kobe’nin ilk profesyonel yıllarında Nike değil Adidas vardı. Nike’a oranla çok da uzun sürmeyen bu partnerliğin sonunda Kobe’yi en büyük rakibine kaptıran Adidas eski dostunu unutmadı. KB8 isimli 3 adet ayakkabı modeli çıkaran Adidas bu hüzünlü vedayı “Adidas ailesinin kalbi bu vahim olaydan etkilenenler, onların aileleri ve arkadaşlarıyla atıyor. Kobe sadece saha içinde değil saha dışında da ilham kaynağı olan gerçek bir efsaneydi. Çok özlenecek. Sonsuza dek Mamba…” mesajıyla duyurdu.

Under Armour

“Tüm dualarımız Calabasas’da hayatlarını kaybedenlere gelsin. Bunların içinde rekabet edenler için de en iyisi de var. Ona büyük saygı duyuyoruz. #huzuriçinde uyumamba”

Nickelodeon

Şüphesiz basketbola başlayan, oynayan hemen her çocuğun Kobe’yi tanıması, onu örnek alması gerekiyor. Çizgi film kanalı da büyük efsaneyi unutmamış.

“Efsanenin gidişi çok erkendi. Kalbimiz Kobe’nin ailesiyle beraber…”

Sesame Street

Yine çocukların sıklıkla izlediği bir program olan ülkemizde “Susam Sokağı” adıyla bilinen Sesame Street’de kuklalarından biriyle poz veren basketbolcuyu unutmadı.

“Bugün Kobe Bryant dostumuzu kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Bryant ailesinin yanındayız ve dualarımız onlarla.”

Mitchell & Ness

Kobe’nin doğduğu Philadelphia şehrinin en eski spor malzemesi satan markası Mitchell & Ness, Kobe markalı formalar üretiyordu.

SAP

SAP 2017 yılında düzenli olarak gerçekleştirdiği SAPPHİRE NOW konferansına konuşmacı olarak katılan Kobe ve kazada hayatını kaybeden diğer kişileri “Hayranlarının ve NBA topluluğunun büyük kaybının üzüntüsünü yaşıyoruz. Kobe liderlik ve motivasyon tecrübesini SAPPHİRE NOW’da paylaşarak herkese ilham kaynağı olmuştu. Kobe ailesinin acısını paylaşıyoruz ve Gianna ile beraber hayatını kaybeden yolcuları anıyoruz.” Mesajıyla andı.

NYSE

Kobe Bryant’ın kendi adıyla fonu olan New York Borsası’da büyük efsaneyi untumadı. Birçok kez TV’de yayınlanan ekonomik tartışmaların canlı yayınlarına da katılan Bryant’ı “Kobe Bryant’ın trajik vefatını üzüntüyle karşılıyoruz. NYSE’nin dostu çok erken aramızdan ayrıldı. Başta ailesi ve arkadaşları olmak üzere yakınlarının acısını paylaşıyoruz” Linkedin üzerindeki mesajıyla andılar.

Bir sonraki yazıya dek hoşçakalın!

Join The Discussion