Life

Markalar 10 Kasım’da Ne Yaptı?

Kasımda Aşk Başkadır demişler, ne de güzel demişler. Tabi bunu söyleyenler Kasım ayının Türk Milleti için önemini bilmeden bu cümleyi kurmuşlar. Bugünkü yazımızın konusu da tahmin edeceğiniz gibi bizim için dünyevi bir aşktan ziyade ebedi bir aşkı temsil eden birisiyle ilgili. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu tarih olan 10 Kasım, her sene genci yaşlısı herkesi bir kez daha yasa boğar. Ulusal yas günümüzde medya tarafı ve birçok marka da bu günün üzerine yoğunlaşarak pek çok farklı iletişime imza atar. Ben de yazımda bu sene markaların yaptığı ve kendimce başarılı bulduğum 10 Kasım iletişimleri derledim. Favorimi sona sakladım. Gelin hep beraber markalar Ata’mızı nasıl anmış bakalım:

1- SAMSUNG

Güney Koreli teknoloji devi Samsung biz Türkler için özel olan bugünü unutmayarak anlamlı bir video hazırlamış. Atatürk’ün “Herkesin aklında yerinin farklı ancak kalbinde yerinin aynı” olmasından hareketle duygusal bir çalışmaya imza atmış. Videodaki kişiler Atatürk’ün onlar için ne ifade ettiğini tek cümle ile belirtirken konunun aslında tek bir yere bağlanmasıyla basit ama etkili bir mesaj veriliyor.

2- KİĞILI

Atatürk’ün ölüm tarihi olan 1938 yılında doğan tekstil devi marka kısa ama etkili videosuyla nereye dokunacağını çok iyi biliyor. Kiğılı, Markası ne olursan olsun düğmesi kopmuş ceketleri Kiğılı mağazalarına götürdüğünüz takdirde onları dikip 10 Kasım günü Atamızın önünde iliklemeye davet ediyor.

 

 

3- GENERAL MOBİLE

Türk kökenli bir mobil & tablet firması olan General Mobile’da 10 Kasım’ı unutmayanlar arasında. Liderimizin idealist, vatansever, eğitimci, yenilikçi, cesur ve ileri görüşlülüğüne vurgu yapan marka, diğer markalara göre basit ancak sade bir çalışmaya imza atmış.

 

4- KOÇ HOLDİNG

Koç Holding, #senisevmeknegüzel hashtagiyle birlikte bizi 60’lı yıllara götüren “Gözleri Aşka Gülen” şarkısının coverıyla karşılıyor. İlk olarak Nesrin Sipahi tarafından 1964 yılında Nihavend makamıyla okunan şarkı, Ata’mızın ölüm yıldönümüne özel daha yavaş ve hüzünlü bir versiyonla Nilipek tarafından hazırlanmış. Videoda Atatürk sevgisinin 7’den 77’ye herkesin içinde ve duvarlarında asılı duran tablolarda olduğunu görüyoruz. Hatta Atatürk dövmesi yaptıran bir abimiz bile var. Hakikaten onu sevmek ne güzel değil mi?

 

 

5 – İŞ BANKASI

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün aynı zamanda İş Bankası’nı da kurduğunu biliyoruz. Markanın her sene düzenli olarak ulu önderimizi andığı iletişimlerin bu seneki versiyonunda Atatürk’ün eski görüntülerinin kolajı bizi karşılıyor. Daha önce görmediğim birçok görüntünün yer aldığı videoyu izlemenizi öneririm.

 

 

6 – VOLKSWAGEN DOĞUŞ FİNANS

Volkswagen Doğuş Finans 1 dk’lık videosunun başında #durbidakika mesajını verip etrafımıza, sahip olduklarımıza, özgürlük ve bağımsızlığımıza vurgu yapıyor. Sonrasında ise bu sahip olduklarımız için en çok minnet duymamız gereken Ata’mıza gönderme yapılarak izleyici 10 Kasım’da saygı duruşuna davet ediliyor. Ne yalan söyleyeyim videonun ilk başında Atatürk ile ilgili olduğunu anlamamıştım ancak en sonundaki güzel mesajla başından sonuna bir bütün oluşturduğunu gördüğüm bu çalışmayı çok anlamlı buldum.

 

7 – FİLLİ BOYA

Toplumsal olaylar ve özel günler konusunda bu zamana kadar kayıtsız kaldıklarını hiç görmediğim Filli Boya’nın 10 Kasım videosu en beğendiğim iletişim oldu. Evet Kiğılı’da çok iyiydi ancak Filli Boya’nın beni biraz daha etkilediğini söyleyebilirim. 10 Kasım sabahı yaşananlar ve en sonunda tribünlerden okunan İzmir Marşı tüylerimi diken diken etti. Sirenlerin çalmasıyla O’nun emanetini yaşatacağına “Söz” veren bu marka alkışlanmaz da ne yapılır? Teşekkürler Filli Boya!

 

 

Bir sonraki yazıya dek hoşçakalın!

Join The Discussion