Life

Youtube saldırısı ve detayları

Geçtiğimiz çarşamba günü Youtube’un California-San Bruno’da bulunan merkezine silahlı saldırı düzenlendi. San Bruno Polis Merkezi’nin açıklamasına göre saldırıda 1 kişi öldü 4 kişi de yaralandı. Youtube’un ürün yöneticilerinden Vadim Lavrusik ve Todd Sherman olay esnasında twit atarak güncel bilgi paylaşımında bulundu. Olay anında ofiste bulunan kişilerden alınan ifadelere göre birçok kişi olayın ilk başta deprem olduğunu zannetmiş. Daha sonra silah seslerinin farkına varan çalışanlar bu olayın saldırı olduğunu anlamış. Kısa sürede tahliye edilen binadan çıkanların ellerini başının üstünde tutmaları dikkat çekmişti. Bunun sebebinin ise olay açığa çıkana kadar herkesin potansiyel saldırgan olarak görüldüğü ve emniyet amaçlı olduğu açıklandı.

Nasim Najafi Aghdam Kimdir?

Olayın üzerinden kısa süre geçtikten sonra saldırganın kimliği belirlendi. Silahlı saldırıyı yapan kişi 39 yaşındaki İran asıllı Amerikan vatandaşı Nasim Najafi Aghdam. Nasim Türkiye’de de çokça izlenen bir Youtube kanalının sahibi. Bunun dışında saldırgana ait 5 farklı Youtube kanalı daha bulundu. Türkçe, İngilizce ve Farsça videolar çeken Nasim, web sitesindeki yazısında bu kanalların Youtube tarafından daha az kişiye gösterildiği ve birçok kez filtrelemeye maruz kaldığının altını çizmiş yani Youtube’un kendini hedef aldığını düşünmüş. Kanallarından yeteri kadar gelir elde edemeyen Aghdam’ın bu saldırıyı parasal sebeplerden ötürü gerçekleştirdiği düşünülüyor. Henüz belli olmayan saldırı sebebinden bir diğeri de kadının sevgilisiyle yaşadığı problemler olabileceği belirtiliyor ancak maddi sebepler daha ağır basıyor. Olaydan önce babası kızının birkaç gündür kayıp olduğunu polise bildirmiş ve Youtube genel merkezine gitmiş olabileceğini belirtmiş. Bunun sebebinin ise Youtube’un gelir kanallarını kısıtlaması ve saldırganın maddi yönden zor duruma düşmesine sebep olmasını göstermiş. Polislerin hızla olay yerine yetişmesi üzerine merkez binaya giremeyen Nasim Najafi Aghdam, saldırı sonrası kendini vurarak intihar etti. Google ise yaptığı açıklama ile dünyadaki tüm merkezlerinde güvenliğin arttırılacağını açıkladı.

Bu olayla da görüyoruz ki sosyal medya kanallarına gerektiğinden fazla anlam yüklememek gerekiyor. Bu uygulamaların hayatımızı eğlenceli hale getirmek için sadece bir “araç” olduğu bilincine varılması açısından önemli olan bu vakanın herkese örnek olması dileğiyle…

Join The Discussion