Sosyal Medya

Facebook 3. parti anlaşmalarını iptal etti

Facebook aldığı sürpriz karar ile 3. parti veri sağlayan platformlarla anlaşmalarını iptal ettiğini duyurdu. Pek çok kesime göre bu hamle çok da uzun sürmeyecek. Facebook’un reklam hedeflemelerinde kullandığı bu veriler, kampanyaların doğru hedef kitleyi bulmalarında oldukça önemli bir yere sahip. Onları tamamen kaldırmak reklam hedeflemelerinin kıstlaması bakımından dezavantaj oluşturacak. Kalıcı olduğu açıklanan bu önlemin asıl amacı ise reklam dünyasına kullanıcı verilerinin ne kadar güvenli bir biçimde saklandığını göstermek. Son günlerde oldukça sık konuşulan Cambridge Analytica skandalı da bu kararın alınmasındaki başlıca sebep.

Facebook bundan sonra ne yapacak?

Facebook geçtiğimiz gün 10 milyar dolar civarı zarar ettiğini duyurdu. Şirket hisselerinin Temmuz 2012’den bu yana en büyük düşüşü göstermesinin sebebi ise kullanıcı verilerinin izinsiz paylaşımının açığa çıkarılması oldu. Birçok kişi bilgilerinin izinsiz bir biçimde başka platformlarla paylaşıldığını öğrenince Facebook hesaplarını kapatma kararı aldı. Facebook’a duyulan güven azalırken platformun verilerinizi takip etmesini engelleyen araçlar da kullanıcılara sunuldu. (bknz: Facebook Container)

Bu kötü gidişata dur demek için aksiyon alan Facebook, çareyi kullanıcılara ait 3.parti veri sağlayan şirketlerle ilişiğini kesmekte buldu. 5 senedir “Partner Programı” dahilinde olan Epsilon, Datalogix, BlueKai gibi platformlar Facebook’a data sağlıyordu. Veriler; anket, mağaza kartı, kamu arşivleri gibi yerlerden toplanıp reklam hedeflemelerinde kullanılıyordu. Son gelişmeyle beraber markalar, ürünleriyle ilişkili, kullanıcılara ait 3. parti verileri hedeflemelerde kullanamayacak. Ancak markalar verileri ölçümleme esnasında kullanarak Facebook üzerinden görülen reklamın satışa yol açıp açmadığını görebilecek. Yani ölçümleme esnasında Oracle gibi veri sağlayıcılarının metriklerine bakabileceksiniz ancak hedefleme gibi durumlarda maalesef bu veriler kullanılamayacak. Facebook’un bu yeni kapalılık politikası  bakalım kaybolan güveni yerine getirmede etkili olabilecek mi?

Join The Discussion