Sosyal Medya

Haftalık Sosyal Medya Bülteni – 10 Mayıs

25 Nisan’dan bu yana bakalım sosyal medya kanallarında ne gibi gelişmeler olmuş?

Facebook

  • Yapay zeka projelerine günden güne ağırlık veren Facebook, PyTorch 1.0’ı duyurdu. Yapay zeka tabanlı proje üretmek isteyen kullanıcılar için üretilen PyTorch, derin öğrenme kabiliyeti ve hızlı çeviri özelliği ile dikkat çekiyor. PyTorch’un önümüzdeki aylarda betası yayınlanacak.
  • Facebook’da Sanal Gerçeklik kullanıcıları için yüzler tasarlayacak. Sanal Gerçekliği bir adım daha gerçek yapmak için kollarını sıvayan firma, F8 Konferansında tanıttığı özellikle kullanıcıların yüzlerini sanal gerçeklik dünyasına aktaracağını açıkladı. Böylece lokasyon olarak size uzak mesafedeki insanlarla daha gerçekçi görüşmeler de yapabileceksiniz. Sistemin jest ve mimikleri oldukça başarılı bir biçimde entegre edeceği öngörülüyor.
  • Yapay zeka eğitimi için fotoğraflarımız kullanılıyor. Bunu da Facebook yapıyor. Geliştirmekte olduğu yapay zekanın öğrenme hızını test etmek için Instagram’a kaydettiğimiz fotoğrafları kullanan Facebook, Instagram etiketlerinden fotoğrafları buluyor. Böylece hashtag üzerinde kullanılan kelimelerden fotoğraftaki hayvan, bitki türleri gibi şeyleri ayrıştırılabilecek.

Twitter

  • Twitter geçtiğimiz hafta birçok kullanıcıya şifrelerini değiştirmeleri yönünde mesaj yolladı. Bunun sebebi ise daha önce tespit edemedikleri ve şifreleri depolayan bir hata tespit etmiş olmalarıymış. Parola değişikliğine ek olarak iki faktörlü doğrulamayı da etkinleştirmeyi öneren Twitter böylece olası güvenlik açığının önüne geçmeyi planlıyor.
  • Massachusetts’deki Burger King şubesi birkaç metre ötedeki diğer fast-food devi Wendy’se baloya çıkma daveti gönderdi. Bunu da hem outdoor hem de Twitter üzerinden yaptı. Twit üzerinden gerçekleşen sorucevap oldukça fazla etkileşim alarak haftanın popüler twitleri arasına girdi.

 

Instagram

  • Spotify ve Instagram entegrasyonu duyruldu. Birçok kişi tarafından Spotify’da dinlenen şarkıların ekran görüntüsü olarak storyde paylaşıldığına şahit olduk. Bu sisteme artık gerek kalmadan Spotify’a eklenen bir buton ile hem Hikaye hem de Direct Mesaj üzerinden dinlenen şarkı kolayca paylaşılabilecek. Bundan kısa süre sonra da  Android üzerinden müzik çıkartması paylaşma özelliği geldi. Bu özellikle artık hikaye paylaşırken çıkartma bölümündeki müzik simgesine tıklayarak şarkı etiketleyebileceksiniz.
  • Instagram videoları artık Whatsapp üzerinden oynatılabilecek. Mart ayında aktif olan Youtube desteği ile kanalın playerını kullanarak Whatsapp üzerinden video izleyebilen kullanıcılar aynı işlemi Instagram için de yapabilecek.
  • Instagram’a bir güncelleme de işletmeler için geldi. İşletme hesaplarına eklenecek butonlar ile artık rezervasyon yapabilecek, sipariş ya da bilet alabileceksiniz. Ancak bu butonlar uygulama içi hizmet sunmaktan çok başka bir widget ya da pencere üzerinden işlem yapmaya olanak sunacak.

Youtube

  • Youtube’da akademik eğitim veren birçok video yayından kaldırıldı. Sebebi ise öğrencilerin bu içerikleri izleyip derse katılmamaları. İlgili reklam kanallarının “Dersleri geçmenin kolay yolu” başlığıyla yayınladıkları reklamlarla tespit edilmesiyle kapatılma işlemi başladı.

 

Gelişmeler şimdilik bu kadar. Haftaya yeni Sosyal Medya Bülteni ile beraber olmak dileğiyle…

Join The Discussion