Sosyal Medya

Haftalık Sosyal Medya Bülteni – 11 Nisan

En son bültenimiz olan 3 Nisan’dan bu yana bakalım sosyal medya kanallarında ne gibi gelişmeler olmuş?

Facebook

  • Facebook, takipçi sayısı bakımından büyük olan sayfalara yeni bir doğrulama sistemi getirmeye hazırlanıyor. Bu sistem, ilgili sayfaların sadece Facebook değil, Instagram sayfalarını da kapsayacak. Doğrulamada gerçek posta sistemi kullanılarak postanın içindeki kodu kullanıcının onaylaması gerekecek.
  • Facebook verilere erişimi sınırlandırmayla alakalı yeni adımlar atacak. Adımlardan bazıları kendi API’larını kullanarak kullanıcılara ait birtakım verilere erişen uygulamalara gelecek. Ayrıca kullanıcılara ait bazı bilgilere erişim için izin isteyen tüm uygulamaların öncelikle Facebook’un onayından geçmesi gerektiğini açıkladı. Bunara ek olarak arama çubuğundan telefon numarası veya mail yazarak da kullanıcılara ulaşılmasını kaldırdığını duyurdu.
  • Zuckerberg, Messenger uygulaması üzerinden gönderilen tüm bağlantıların tarandğını açıkladı. Cambridge Analytica krizinden sonra güvenliği sıkı tutan Facebook yönetimi çocuk istismarını engellemeye yönelik fotoğraf eşleştirme teknolojisine de ağırlık verdiklerini açıkladı.

Twitter

  • Twitter Amerikan Beyzbol Ligi (Major League Ball) ile yaptığı resmi anlaşmaya göre her hafta 1 maç olmak üzere canlı yayın yapacak. MLB’nin daha önceden Facebook ile bazı maçları sadece Facebook’a özel yayın içerecek şekilde anlaştığını biliyoruz. Böylece sosyal medya kanallarındaki sportif faaliyetlerin canlı yayın izlenmeleri ve kullanıcıların bu mecrada geçirdikleri süreler artacak.

Instagram

  • Instagram’da bulunan kişileri Messenger’a ekleme özelliği hafta sonu itibariyle kullanıma açıldı. Messenger üzerindeki Kişiler sekmesinin yanında Instagram’a bağlan seçeneği de geliyor. Bu seçenekle Instagram ile senkronize olan Messenger böylece kullanıcıların ugulama üzerinde daha fazla vakit geçirmesini amaçlıyor.

 

Youtube

  • 2017 yılının 5 milyar izlenme ile Youtube’un en çok izlenen videosu olan Despacito, hackerlar tarafından silindi. Siber saldırıdan birçok müzik videosu da etkilendi.Videolardan bazıları silinirken bazılarının ise görselleri ve başlıkları değiştirildi.

 

Gelişmeler şimdilik bu kadar. Haftaya yeni gelişmelerle karşınızda olmak dileğiyle…

Join The Discussion