Sosyal Medya

Haftalık Sosyal Medya Bülteni – 18 Nisan

10 Nisan’dan bu yana bakalım sosyal medya kanallarında ne gibi gelişmeler olmuş?

Facebook

  • En son yapılan araştırmalara göre ABD’de her 10 kişiden 1’i Facebook hesabını sildi. Kullanıcıların bu aksiyonu almalarında CEO Zuckerberg’in yargılanması büyük rol oynadı. Araştırmaya katılan kişilerin büyük çoğunluğu “gizlilik kaygısından” dolayı uygulamayı telefonundan kaldırdıklarını ve hesaplarını sildiklerini belirttiler.
  • Zuckerberg ilginç bir açıklamaya imza atarak Facebook’daki “gölge profillerden” haberi olmadığını açıkladı. Gölge Profil, Facebook’un sizi kullanıcı olun olmayın kategorize ettiği bir sistem. Kullanıcı olmayanların verileriyle beraber kullanıcı olanların açıkça göremediği kendi verilerinin oluşturduğu bu yapıya gölge profiller deniyor.

 

Instagram

  • Instagram yorum ayarlarında değişikliğe gidiyor. Masaüstü ve Mobil uygulamada değişkenlik gösteren yorum özelliği bir platformda yapıldığında öbür platforma yansımıyor. Başta “Uygunsuz yorumları gizle” özelliği olmak üzere bu tutarsızlığı gidermek için adım atan Instagram, böylece kullanıcı deneyimini de iyileştirmeyi düşünüyor. Web üzerindeki bazı ayarları kaldırarak sadece mobil ile bu ayarlara devam edecek Instagram (mobildeki ilk ayar otomatik olarak web’de de etkin olacak) böylece iki platform arasındaki çatışmayı da çözmeyi planlıyor.
  • Instagram verilerini kopyalayabileceksiniz. Daha önceden Facebook da etkin olan “Verilerin kopyasını indir” seçeneği Instagram tarafına da entegre edilecek. Böylece kullanıcılar Instagram üzerinde hangi verileri paylaştığını görüntüleyebilecek ve bu durum GDPR’a uyum sağlayacak.

 

Snapchat

  • Snapchat tarafında yazılım geliştiricilerin kullanabildiği Lens Studio’ya yeni özelikle geldi. Yeni lenslerin oluşturmasına yarayan 7 şablonda : Yüz Boyama, Fotoğraf, Çarpıtmak, Tetiklemek, 2 Boyutlu Objeler, 3 Boyutlu Objeler ve Beyzbol Kasketi gibi farklı özellik bulunuyor. Snap, ayrıca GIPHY ile yaşadığı ırkçı çıkartmalar problemi çözülüp işbirliğinin devam edeceğinin de sinyallerini verdi.

Linkedin

  • Linkedin mesajlaşmalara Whatsapp tarzı GIF arama özelliği getirecek. Bildiğiniz gibi GIF arama özelliğinde en önemli konumda bulunan Tenor adlı şirket  geçtiğimiz günlerde Google tarafından satın alındı. Tenor başta Facebook Messenger olmak üzere pek çok şirkete hizmet veriyor. Şu an itibariyle Linkedin kullanıcılarının yaklaşık yarısı için aktif olan özellik yakında tüm kullanıcılar için etkin olacak.
  • Linkedin listesinizdeki kullanıcıları silmeden nasıl takibi bırakacağınızı açıkladı. Pek çok kişi bu özelliği biliyor ancak bilmeyenler ve iki farklı yoldan yapılabilen bu değişiklik için tıklayın.

 

Gelişmeler şimdilik bu kadar. Haftaya yeni gelişmelerle karşınızda olmak dileğiyle…

Join The Discussion