Sosyal Medya

Haftalık Sosyal Medya Bülteni – 25 Nisan

18 Nisan’dan bu yana bakalım sosyal medya kanallarında ne gibi gelişmeler olmuş?

Facebook

  • Facebook video reklam modellerine yoğunlaşacağının sinyallerini geçtiğimiz yıl vermişti. Bunun ilk adımı olarak video platformu Watch üzerinden Pre-roll modelini devreye alacağını duyuran sosyal medya devi bu modeli diğer platformlarda da kullanacağını duyurdu. Pre-roll reklamlarına haber kaynağı ya da içerik akışında yer verilmeyeceğini de belirtelim.
  • Facebook GDPR (Avrupa Birliği Veri Koruma Yönergesi)’a tam uyumluluk sağlıyor. Gizlilik ilkeleri ve kullanım şartları kullanıcılara yavaş yavaş sunulmaya başlandı. Bu işlem en geç 25 Mayıs tarihie kadar tüm kullanıcılar için onaylanıp uygulamaya konulacak. Onaya sunulan; gizlilik onay akışının içerisinde hassas bilgiler, yüz tanıma, webde veri toplanması, ebeveyn onayı gibi pek çok konuda bilgilendirme metinleri yer alıyor.
  • Avrupa’daki kullanıcılar için Facebook Yüz Tanıma özelliği geliyor. Bu özelliğin gelmesinde Avrupa Birliği Veri Koruma Yönergesi’nin uygulamaya konması da etkili oldu. Bazı kullanıcılardan özelliği kullanıp kullanmama yönünde onay isteyen Facebook cevap hayır olsa da bir çeşit kullanım kılavuzu göstererek kullanıcıları ikna etmeye çalışıyor.

Twitter

  • Twitter tarafı son birkaç aydır oldukça durgun.Bu durgunluk hisse senedi  ve Twitter’ın gerçek değerine yansımış durumda. Birçok kesime göre hazır büyük rakip Facebook kan kaybetmişken CEO Jack Dorsey’in radikal adımlar atması için tam zamanı. Twitter tarafında pek bir gelişme olmadığı için ben de ufak bir bilgi geçmek istedim. Twitter kendi hesabından yaptığı açıklama ile Facebook gibi Avrupa Birliği Veri Koruma Yönergesi’ne ait bir güncelleme yayınacaklarını duyurdu. Bu güncellemede kullanıcı datalarının hangilerinin kayıt altına alındığı ve nasıl kullanıldığı detaylı olarak anlatılacak.

 

Snapchat

  • Geçtiğimiz hafta ünlü terlik üreticisi “Crocs” tarafından Snapchat’de yayınlanan Lens 4 milyon kişi tarafından kullanıldı. Oldukça yüksek bir rakam olan bu veri tekil rakamı gösteriyor. Lensi kullanan kişilerin kafasında terlik beliriyor ve sonuçlar gösteriyor ki kullanıcılar bu lensi oldukça eğlenceli bulmuş. Bunun dışında bu başarıda lensi kullanıp Crocs’un sitesine yükleyenler arasından seçilecek şanslı kişilerin 400$ değerinde hediye çeki kazanabilme ihtimali de etkili olmuş gibi duruyor.
  • Snapchat alışveriş reklamları ile artırılmış gerçekliği birleştiriyor. Bu şu demek: Snapchat üzerinden satış yapmak isterseniz bunu bir yandan artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak bir yandan da videolarınızı potansiyel müşteriler için daha eğlenceli ve çekici hale getirerek gerçekleştirebilirsiniz. Satın alınabilir lensleri açık arttırma yoluyla günlüğü 100 dolardan başlayan fiyatlarla satın alabiliyorsunuz.

Youtube

  • P&G bir süredir Youtube’da reklam yapmayıp bu konuda uzun süre aksiyon almayacağını belirtmişti. Bu hareketin sebebinin uygunsuz içeriklerde reklam çıkıldığının ortaya çıkması olduğunu biliyoruz. Youtube’un olayların patlak verdiğinden bugüne gerekli önlemleri aldığını düşünen marka, yayınlarını devam ettirme kararı aldı. Ancak bir sonraki madde bu kararı nasıl etkileyecek merak ediyorum.
  • Facebook tarafından sonra bir büyük skandal da Youtube tarafından geldi. CNN’in yaptığı soruşturmaya göre Youtube, 300 kadar büyük markanın reklamlarını Nazi, Kuzey Kore ve Pedofili destekleyici içeriklerde yer veriyor. Çok değil 1 yıl kadar önce birçok marka şiddet içerikli videolarda yer aldıkları gerekçesiyle Youtube’u boykot etmişti. Bakalım önümüzdeki günlerde bu markalar nasıl aksiyon alacak?

 

Gelişmeler şimdilik bu kadar. Haftaya yeni gelişmelerle karşınızda olmak dileğiyle…

Join The Discussion