Sosyal Medya

6 Haziran Sosyal Medya Bülteni

Uzun bir süredir Sosyal Medya gündemi paylaşmadık. Haliyle birçok gelişme de birikti. Bakalım bu uzun arada sosyal medya kanallarında ne gibi gelişmeler olmuş?

Facebook

 • Facebook haber sekmesinde bulunan “Trending Topics” bölümünü yakında kaldıracak. Bunun en büyük sebebi ise bazı haberlerin manipüle edilmesi. Facebook’un editörlerinin bazı öne çıkan haberleri keyfi olarak listeye almadığı öne sürüldü. Normalde bir algoritma tarafından belirlenmesi gereken bu özelliğe görünüşe göre farklı kişiler tarafından müdahale edebiliyor. Bu durum ise güvensizliğe yol açıyor. Facebook da yakında farklı bir haber akışı deneyecekmiş.
 • Kullanıcıların gözünde daha güvenilir bir platform olmayı amaçlayan Facebook, paylaşılan haberlerin gerçekliği konusunda da oldukça hassas. Bunun için daha somut adımları atacak olan sosyal medya devi, haber doğrulama sürecinde Türkiye’den teyit.org ile işbirliği yapacağını açıkladı. Teyit.org, haberlerin doğrulamasının yanı sıra asılsız haberlerin haber kaynağında gösterilmesi ve sürekli olarak yanlış haber paylaşanların tespiti konularında da desteğini esirgemeyecek.
 • Geçtiğimiz sene Instagram’a çıkarılan Anket Çıkartmaları Facebook Messenger’a da geldi. Çıkartmaları kullanmak için tahmin edeceğiniz gibi ilk önce fotoğraf ya da video yüklemeniz gerekiyor. Hikayeyi yukarı kaydırarak ankete kimin cevap verdiğini de görebilirsiniz. Çalışma prensibini Instagram Hikaye gibi düşünebilirsiniz.
 • Facebook üzerinde bildiğiniz gibi binlerce aktif grup bulunuyor. Bu grupların yöneticileri kısa bir süre sonra yeni araçlarına kavuşacak. Bunlardan ön plana çıkan iki tanesi Çevrim İçi Eğitim Portalı (Burada yöneticiler konular hakkında demolara ve başarılı örneklere göz atabilecek) ve Müşteri Hizmetleri Aracı (Grup yöneticileri hızlı bir şekilde gerçek Facebook yetkilileriyle iletişime geçebilecek)
 • Geçtiğimiz ay Facebook’un kendi kripto para birimini çıkaracağı yönünde dedikodular boy gösterdi. Olası para birimiyle kullanıcılar Facebook üzerinden alış-veriş ve birbirleriyle değiş-tokuş hizmetleri gerçekleştirebilecek. Tabi bunlar şu an için sadece söylenti. Doğru olup olmadığını zaman gösterecek.

Twitter

 • Twitter Türkçe etiketli ramazan emojisi çıkardı. Halihazırda geçtiğimiz sene #Sahur ve #Kandil ile etkin olan emojiler artık #Ramazan ile de yer alıyor. Bu hashtagleri kullanarak ramazan hakkında sosyalleşebilen kullanıcılar böylece Twitter üzerinde daha fazla vakit geçiriyor.
 • Twitter geçtiğimiz sene duyurduğu algoritma değişikliğini bir kez daha gündeme aldı. Yeni geliştirilen algoritma kötü ve troll içerikleri engellemeye yönelik olacak. Aynı zamanda kötü içerikli twitler hemen silinmese de konuşma içerisinde sonlara yerleştirilerek mümkün olduğunca az kişinin görmesi sağlanacak.

 

Instagram

 • Instagram ve Facebook üzerinden aktif olan çapraz paylaşıma güncelleme geldi. Hikaye bazlı paylaşımı temel alan sistemde bildiğiniz gibi Instagram Hikayesi paylaşırken aynı anda Facebook üzerinden de paylaşım seçeneği geliyordu. Yeni gelen güncellemeyle Instagram’dan Story paylaşımı yaptıktan istediğiniz zaman sonra Facebook paylaşımını da yapabileceksiniz. Böylece aynı anda iki platformda paylaşım yapma zorunluluğu da ortadan kalkmış olacak.
 • Instagram üzerinde “Story” paylaşırken hem görselliği hem de sesi ön plana çıkarmak isteyenler için Storybeat adlı uygulama kullanıma sürüldü. Paylaştığınız içeriklere müzik eklemeye yarayan uygulamayı kullanmak için fotoğraflarınıza erişim izni vermeniz yeterli.
 • Kişileri “Sessize Alma” özelliği bu seferde Instagram’da aktif oldu. Bu özellikle beraber takipten çıkarmak istemeyip paylaşımlarını görmek istemediğiniz kişileri sessize alabileceksiniz. Seçenekler arasında hikaye, paylaşım ya da her ikisini de sessize alma seçeneği mevcut olacak.

Youtube

 • Youtube üzerinde Music ve Premium Servisleri ön plana çıkıyor. Spotify ve Apple Müzik gibi platformlara alternatif olması açısından çıkarılan Youtube Music aylık 10 dolar gibi bir ücrete sahip olacak. Şarkı önerileri için Google’ın yapay zeka gücünü kullanacak platformda reklamlarda görünmeyecek. Hem müzik hem de orjinal video içeriklere sahip olmak isteyen kullanıcılar için de Youtube Premium beğeniye sunulacak. Onun aylık ücreti ise 11,99 dolar.
 • Advert adlı web platformu markalar ile Youtuber’ları buluşturarak dşük bütçeli ve verimli kampanyalar gerçekleştirmeyi hedefliyor. Türk kurucular ile faaliyete geçen şirket ortalam 1000’den fazla izlenmeye sahip kanallar için ek gelir kaynağı yaratıyor. Fenomenlerden ziyade etkileşim oranı yüksek kullanıcılarla çalışan platform kampanya sonunda detaylı raporlamasıyla da dikkat çekiyor.

 

Gelişmeler şimdilik bu kadar. Bir sonraki yeni Sosyal Medya Bülteni’nde beraber olmak dileğiyle…

Join The Discussion