Sosyal Medya

Facebook Container ile online alışkanlıklarınız gizli kalacak

Mozilla’nın yeni Firefox eklentisi Facebook Container ile artık online alışkanlıklarınıza ait veriler güvenli bir şekilde saklanabilecek. Son günlerde patlak veren Cambridge Analytica skandalının hemen ardından birçok gizlilik tartışması ortaya çıkmıştı. Hatırlarsanız Facebook’un kullanıcı verilerini toplayıp izinsiz bir şekilde kullanan şirketlere satması gündeme bomba gibi düşmüştü. Bu olayın akabinde ünlü internet tarayıcısı Mozilla’da Facebook Container’ı duyurdu.

Facebook Container ne işe yarıyor?

Firefox eklentisi olan bu özellik en basit tanımıyla Facebook tarafından online alışkanlıklarınızın kaydedilmesini engelliyor. Eklentiyi kaydettiğiniz zaman adres çubuğunda mavi işaretli bir sekme aktif oluyor. Bu sekme Facebook oturumunuzu internet üzerindeki diğer oturumlarda ayırarak tamamen izole ediyor. Böylece Facebook sizin hangi siteleri ziyaret ettiğinizi göremiyor ve size reklam gösteremiyor ya da reklam içerikli mesaj gönderemiyor.

Facebook’un reklam takip teknolojisinin herhangi bir yerden alışveriş yaptığınızda bunu akılda tutup benzer ürünleri size Facebook üzerinden reklam olarak önerdiğini biliyorsunuz. Bu durum çoğu zaman rahatsız edici bir hal alıyor. Hele ki süpriz bir hediye almak isterseniz. Hediye alacağınız kişi sizinle ortak bilgisayarı kullanıyorsa ve onun için baktığınız hediyeler benzer reklamlar şeklinde karşısına çıkarsa süprizin anlamsız kalacağını tahmin edebilirsiniz. İşte Facebook Container da bu gibi hoş olmayan durumları engellemek için oluşturulmuş bir eklenti.

Her ne kadar Mozilla’nın Firefox tarayıcısı için gizli tarama modu ekli olsa da Container ile mevcut korumayı bir kat daha arttırarak internet deneyiminizi daha güvenli hale getirebilirsiniz.

Join The Discussion