Sosyal Medya

Haftalık Sosyal Medya Bülteni – 3 Nisan

Nisan ayının gelişiyle bakalım sosyal medya kanallarında ne gibi gelişmeler olmuş?

Facebook

 • Facebook, 3’rd Party yazılım geliştirici başvurularına ait inceleme işlemlerini durdurduğunu açıkladı. Bu aksiyonun geçici olduğu belirtildi ancak süreç devam ettikçe yazılımcılar Facebook için yeni uygulama ya da chatbot üretemeyecek.
 • Cambridge Analytica skandalından sonra kullanıcıların güvenini tekrardan kazanmak isteyen Facebook, içerik üreticilerine yaptırım getirdi. Yeni atılan adıma göre içerik ortakları ürettiği makalelere ek olarak fotoğraf ve videolar da dahil olmak üzere pek çok medya aracını doğrulamak zorunda. Böylece sahte içerikler daha kolay tespit edilip zararlı hesaplar kapatılabilecek.
 • Facebook, kullanıcılarının arkadaşlarıyla sanal bir ortamda beraber vakit geçirmesine fırsat veren Facebook Spaces’e yeni özellikler getirdi. Spaces’de Sanal gerçeklik (VR) teknolojisini kullanarak gerçeklik hissini arttırmaya amaçlayan platformun güncellemesinde avatarları daha detaylı bir şekilde kişiselleştirme başta olmak üzere çok sayıda yenilik yer alacak.
 • Apple CEO’su Tim Cook’un Cambridge Analytica skandalına ilişkin Facebook’a yönelik eleştirilerine Mark Zuckerberg cevap verdi. Zuckerberg Cook’un açıklamalarını “sığ” bulurken Facebook’un tahmin edildiği kadar fazla kullanıcı kaybetmediğini de belirtti.

Twitter

 • Twitter canlı yayın videolarında, belirli sahnelere kullanıcıları çekmek için ilgili saniyeyinin tweetde belirtilmesi gerekiyordu. (Örn: 3:50’nci dakikaya geçip sahneyi görebilirsiniz) Yeni güncellemeyle beraber videolara zaman etiketi eklenerek tıklayanların direk olarak o sahneye yönlendirilmesi sağlanacak. Yeni güncelleme IOS, Android, Web ve Periscope’da etkin olacak.

Instagram

 • Mobil cihazlar üzerine çalışmalarıyla tanınan Universe, Instagram hesabınızı mobil bir websitesine dönüştürmeyi amaçlayan bir uygulama üzerinde çalışıyor. Bir bakıma Tumblr tarzı çalışan Universe’in şu an için sadece IOS uygulaması bulunuyor.
 • Instagram üzerinden GIF paylaşımına olanak sağlayan GIPHY eklentisi ırkçı içerik bulundurması sebebiyle askıya alınmıştı. Geçtiğimiz günlerde kütüphanesindeki içeriklerin kontrol edildiği ve sakıncalı herhangi bir içerik bulunmadığı gerekçesiyle tekrardan yayına alındı.
 • Instagram’daki  hikaye reklamları artık tam ekran olacak. Pixel-eşleştirme sistemi ile reklam arka plan algılanıp full ekrana dönüştürülecek. Kreatiflerin kareden daha uzun olması durumunda ise resim metni görünmeyecek. Bu güncellemenin görünürlüğü ve etkileşimi arttıracağı öngörülüyor.

Snapchat

 • Snapchat, Grup Halinde Videolu Görüşme ve  @Mention özelliğini ekliyor. 32 kişiye kadar yapılabilecek videolu görüşmede lensler de kullanılabilecek. Ayrıca kullanıcılar snaplerine @ işaretiyle arkadaşlarının nickini ekleyerek onları etiketleyebilecek.
 • Snapchat bilinirliğini arttırmaya yönelik ilk TV reklamını TBS’de yayınlanan Final Four’da yaptı. 60 saniyelik reklamda Snap’in asıl görevinin bir kamera şirketi olduğunun altı çiziliyor. Bildiğimiz kameranın aksine daha modern işlevi ve teknolojiye sahip olduğu da belirtilerek Instagram’a ufak bir gönderme de yapılmış.
 • Snapchat, Pokemon Go tarzı Arttırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisinin yardımıyla üretilen “Egg Hunt” oyununu kullanıcıların beğenisine sunacak. Snap haritasını kullanacağınız oyunda 1 milyondan fazla saklanmış yumurtayı bulmaya çalışacaksınız.

Youtube

 • Youtube, CPM satın alma modeliyle 6 saniyelik video bazlı Bumper Reklamlarını birleştirdiği Reach modelini tanıttı. Bu modelle beraber Trueview modelini erişim bazlı optimize ederek mümkün olduğunca fazla izleyiciye erişebileceksiniz.
 • Youtube’un genel merkezine silahlı saldırı düzenlendi. California-San Bruno’daki genel merkeze düzenlenen saldırıda 4 kişinin yaralandığı belirtildi. Saldırganın ise İran asıllı Amerikan vatandaşı Nasim Aghdam olduğu belirtildi. Aghdam videosunda açıkladığına göre Youtube, kendi kanalındaki bazı videolara filtre koymuş ve kanalını hedef almış. Saldırganın saldırıyı bu yüzden yaptığı öne sürülüyor.

Gelişmeler şimdilik bu kadar. Haftaya yeni gelişmelerle karşınızda olmak dileğiyle…

 

Join The Discussion