Sosyal Medya

Youtube’a yeni rakip: Instagram TV

Geçtiğimiz çarşamba, Instagram’a büyük bir güncelleme geldi. Bu güncelleme daha öncekiler gibi küçük çapta olmadığı için, gelişmeyi Sosyal Medya Bülteni’nde yer vermek yerine bir yazıda anlatmak istedim. Uygulama içinde yapılan bu yeni güncellemeyle beraber hesaplarımızda artık yeni bir mod var: Instagram TV ya da IGTV. Instagram kullanıcı deneyimini ve sitede geçirilen süreyi arttırmak adına birçok küçük adım atıyor ancak IGTV başlı başına bir mod. Video alanında taşları yerinden oynatabilecek bu mod şu an için pek çok kullancıya önemli gelmese de Youtube’un video hükümdarlığını yerinden oynatabilir. Gelin hep beraber Instagram TV’ye detaylı bir bakış atalım:

Instagram TV nedir, hangi özelliklere sahip?

Instagram TV’yi henüz görmediyseniz şimdiden belirtmekte fayda var özelliği kullanmak için ayrı bir uygulama kullanmanıza gerek yok. Telefonunuzdan yaptığınız güncellemeyle birlikte uygulama içinden IGTV’ye ulaşabilirsiniz. Ekranın sağ üst köşesindeki televizyona benzeyen ikona tıkladığınızda bu yeni mod karşınıza çıkıyor. Eskiden sadece kişisel yazışmaları (kağıttan uçak simgesi) görebildiğiniz bu köşede artık hem DM hem de Instagram TV sekmesi yer alacak. Şimdi gelelim detaylara; Instagram TV  bir mobil video uygulaması. Onu Instagram üzerindeki diğer videolardan en büyük özelliği ise video süresi.Artık Story üzerindeki 15 saniye ve 1 dakikalık video gönderi limiti artık tarihe karışıyor. Tabi bu modlar hala etkin ancak Instagram TV’ye 1 saate kadar olan videolarınızı yükleyebiliyorsunuz. Instagram üzerinde takip ettiğiniz hesapların videoları burada otomatik olarak yayınlanıyor ancak elbette farklı içerik üreticilerini de takip edebileceksiniz. Kanaldaki videolar yukarıya kaydır özelliğine sahip olacak ve içerik üreticileri video izleyicilerini başka kanallara da yönlendirebilecek. Yeni bir kanal açmak ise oldukça kolay. Webrazzi üzerinden paylaşılan yazıya ait linke tıkladığınız takdirde nasıl kanal oluşturulacağı detaylı bir şekilde anlatılmış.

Zuckerberg’in kişisel hesabından da duyurduğu Instagram TV şüphesiz ki Facebook’un Youtube karşısında en büyük kozlarından biri olacak. Instagram ekibinin ünlü içerik üreticileriyle yakın tarihte toplantılar yaptığını biliyoruz. Bu toplantılarda inluencerlara artık daha uzun süreli videolar paylaşmaya yönelik teşvikler yapıldı. Böylece Youtube da mevcut içerik üreticilerini kaptırmamak adına IG TV’yi daha yakından inceleyecek. Sadece Youtube değil Twitch gibi diğer video platformları da Instagram TV’yi yakın takipte olacak.

Influencerlar ve Markalar Açısından…

Peki IG TV amatör video içeriği üretenler için eğlenceli bir mod evet ama ziyade profesyoneller için ne ifade ediyor? Mobil ağırlıklı olarak tasarlanan ve tam ekran-dikey videoları baz alarak beğeniye sunulan özellik, profesyonel içerik üreticilerine de yeni fırsatlar sağlayacak. Facebook’un son aylarda içerik üreticileri ve influencerlarla özel anlaşmalara imza attığını belirtmiştik. Bu projeyi de o anlaşmalara devam teşkil etmesi bakımında atılan bir adım olarak düşünebiliriz. 1 milyar kişilik devasa kullanıcı havuzunda “Influencer”ın rolü büyük. Hal böyle olunca markaların Instagram TV üzerinden influencerları kullanmak için iştahı daha da kabaracak diyebiliriz. Yeni gelecek videolardaki süre kısıtlamasının ortadan kalkması daha kaliteli ve özenli içeriklerin kulanıcıyla buluşmasını sağlayacak. Instagram TV’nin mobile çıkması da mobil kullanımı ve etkileşiminin yüksek olduğu günümüzde başarılı bir hamle olacak.

Bakalım Instagram TV beklentileri karşılayıp Youtube’un yeni rakibi olabilecek mi?

 

 

Join The Discussion