Dijital

Apple Homepod İncelemesi

Son günlerde adını oldukça sık duyduğumuz ve FKA Twigs’in başrolünde olduğu reklamıyla ilgi çeken Homepod hakkında bir yazı yazmak istedim. 2016 yılında hız kazanan akıllı hoparlör sektörünün yeni üyesi olan Homepod, şubat ayında satışa çıktı. Amazon’un pazardaki liderliğini sarsıp sarsmayacağı merak konusu olan cihaz 349$ gibi bir fiyattan satılıyor. (En büyük rakibi Amazon Echo 100$, Google Home ise 140$ civarı) Peki, doların son günlerdeki artışı dolayısıyla 1400 TL gibi bir ücrete tekabül eden bu cihaz beklentileri karşılayabiliyor mu?

Homepod’un Özellikleri

Bildiğimiz gibi Amerika’daki akıllı hoparlör pazarının 4’te 3’ünü Amazon kalan kısmını da Google elinde bulunduruyor. Hal böyleyken Apple’ın pazarda kendine yer bulabilmesi için akıllı telefondan gelen bilinirlik ve pazar payını doğru bir stratejiyle birleştirmesi gerekiyor.

İlk tanıtıldığı günden itibaren Facetime ile görüntülü konuşma, Led ekran, Video oynatma gibi bazı özelliklere sahip olacağı konuşulan Apple Homepod maalesef bunların hiçbirine sahip değil. Bu özellikler muadillerinden farklı bir tasarıma sahip olması yönünden de önem arz etmesine karşın Homepod daha sade bir tasarım ile piyasaya çıktı. Apple’ın A8 yonga setini kullanan cihaz, ortamın akustiğini otomatik olarak algılayabiliyor. Aynı zamanda Siri ve Apple Music ile de uyumlu olarak çalışıyor. Hoparlöründeki dokunmatik sensörler sayesinde pek çok işi kolaylıkla yapabiliyorsunuz. Donanımında bulunan 6 adet hoparlör ise oldukça kaliteli bir ses deneyimi sunuyor. Kullananlar hoparlörden gelen sesin tek bir yerden değil odaya eşit bir şekilde dağıldığını belirtiyor. Tabi bu durum da sesin çok daha canlı çıkmasını sağlıyor. Türkiye’de yaygın olmayan ancak yurtdışında pek çok ev işini otomatik olarak yapmanızı sağlayan Homekit de Apple Homepod ile uyumlu çalışıyor. Yani sesli komutlarla ışıkları kapatabilir, oda sıcaklığını ayarlayabilirsiniz.

Birçok sitede Google Home vs. Amazon Echo vs. Apple Homepod incelemesini okudum. Dizayn ve fiyat bakımından Amazon Echo’nun rakiplerine göre bariz bir üstünlüğü var. İçerdiği özelliklerin zenginliği bakımından ise Google’ın tüm nimetlerini kullanan Home rakiplerine fark atıyor. Apple ise en iyi olduğu işlerden biriyle yani ses kalitesiyle rakiplerinden sıyrılmayı başarıyor.

Rakiplerinin neredeyse 2,5 katı gibi bir fiyattan satılan Apple Homepod’un şu ana kadar ki satış rakamları pek iç açıcı değil. 2018’in sonuna doğru satış rakamlarının beklentilerin üzerine çıkılacağı düşünülse de cihaz pek de rakiplerini yakalayacak gibi gözükmüyor. Bunda cihazın yazılımının beta şeklinde sürülmesi ve çıkış tarihinin tatil sonrasına denk gelmesinin de büyük payı var elbette. Bakalım sene sonunda Apple aradaki derin uçurumu kapatıp bir sonraki sene için umut vaadedecek mi?

Join The Discussion