Trendler

Fast-Food Markalarının Yeni Trendi : Röntgen

Fast Food denilince aklınıza ilk hangi markalar geliyor? Burger King, McDonald’s, KFC, Arbys’s… Benim aklıma ilk gelenler bunlar. Hem yurt içi (hizmet kalitesi tartışılır) hem de yurt dışında oldukça aktif olan bu firmaların müdavimleri oldukça fazla. Hangi markanın daha iyi olduğu konusunda başta sosyal medya üzerinden olmak üzere birçok platformda da hararetli tartışmalar yaşanıyor. Hal böyleyken rekabetin son derece sert olduğu bu sektörde ayakta kalmak için ses getirici pazarlama iletişimleri yapmanız gerekiyor. Önceki yazılarımda da belirttiğim gibi ben bu konuda Burger King’in Guerilla Pazarlama stratejileri çok beğeniyorum. Genelde ofansif ancak rakiplerini de çok fazla kırmadan yaptıkları iletişimlerine ek olarak oldukça yaratıcı işlere imza atıyorlar. (Çoğunlukla yurt dışında tabi)

Ben de geçtiğimiz günlerde hem KFC hem de Burger King’in tema olarak birbirine oldukça benzeyen reklam iletişimleriyle karşılaştım. Yakın tarihlerde yapılan bu iki iletişimin ezeli rakipler arasında olması da bir diğer dikkat çekici unsur. İki reklam iletişiminin de ana teması röntgen ışınları. Röntgen ışını deyince reklamların detaylarını az çok tahmin etmişsinizdir. Gelin beraber bu iki iletişimin göz çarpan yönlerini ele alalım:

KFC CHICKEN X-RAYS (KFC’DEN TAVUK RÖNTGENİ)

Fast-Food sektöründe konu tavuk olunca tüketiciler ekstra bir hassasiyet gösteriyor. Bunun asıl sebebi basında düzenli aralıklarla çıkan menü içindeki tavukların gerçek tavuk etinden yapılmamış olması. Özellikle sosyal medyada müşterilerin menülerin içinden but yerine tavuğa ait başka bir uzvun yer aldığı paylaşımları büyük ses getirdi. Markalar bu ve bunun gibi pek çok suçlamaya karşı kendilerini savunmak zorunda kaldı. KFC ise tavuk etlerinin %100 orjinal olduğunu kanıtlamak adına but ve kanatları röntgen cihazına sokup müşterilerin güvenini tazelemiş. İspanya’da yapılan bu iletişim hem dijital hem de outdoor kanallarının yoğun bir şekilde kullanılmasıyla ses getirmeyi başardı. Gerçek uzmanlar tarafından çekilen bu röntgenler ürünlerin kalitesi konusunda markaya bilimsel bir kimlik de kazandırmış oldu.

 

 

BURGER KİNG – WHOPPER YERKEN ÇENESİNİ SAKATLAYANLARIN RÖNTGEN FİLMİ

Başlığa bakınca Burger King’in müşteriler için tehlikeli bir yer olduğuna kanaat getirebilirsiniz. Ancak işin aslı öyle değil. Mantıken bakılınca riskli bir reklam ancak markanın geçmiş iletişimlerine baktığımızı bu tür tehlikeli hareketleri sevdiğini biliyoruz. (Restoranı gerçekten yakarak alevde ızgara mesajı vermeleri, restorana araba girmesi gibi) İspanya’dan gelen Röntgenli KFC iletişimine rakip olarak bir başka Latin ülke Burger King Brezilya karşılık veriyor. “We warned you it was big” mottosuyla Whopper’ın büyüklüğü konusunda daha önce uyardığı müşterilerin kaçınılmaz sonlarını röntgen filmleriyle ifşa ediyor. Röntgen’de Whopper yerken çenelerini sakatlayanların filmleri gösterilirken hamburgerin büyüklüğünün üzerinde duruluyor.

Kampanyaların hayata geçtiği tarihler birbirine yakın olsa da esinlenme ya da taklit kısmı üzerinde durmadım. Çünkü her iki markanın özgünlüğüyle ön plana çıkan yaratıcı işler yaptığını biliyoruz. Temalar birbirine yakın olsa da KFC’nin kampanyasını entegrasyonu aktif kullanmasından dolayı daha çok beğendim. Her iki markanın iletişimlerini oldukça başarılı bulduğum için bu yazıyı karşılaştırma yazısından ziyade daha çok trend değerlendirme olarak yazdım. Rekabet arttıkça ortaya çok daha güzel işler çıkacağından da eminim. Ne dersiniz McDonalds’da yakın zamanda palyaçoyu röntgene sokar mı?

Join The Discussion