Trendler

IKEA Kurulumlarını Artık Robotlar Yapacak

Son yıllarda sıkça konuşulan insan emeğiyle yapılan işlerin yapay zekaya kaymasından IKEA da nasibini aldı. Henüz kesinleşmemiş habere göre aldığınız ürünlerin montajını artık robotlar yapacak. Bildiğiniz gibi IKEA’dan alınan birçok ürün kurulum kılavuzuyla beraber demonte halde geliyor. Satın aldığınız ürünleri monte etmek bazen içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Bu durumu yaşayanlar ise çözümü genelde ekstra bir ücret vererek markanın montaj ekibinin yardımıyla hallediyor. Bu süreci bir adım daha ileriye götürmek için robotların yardımını alacağı iddia edilen IKEA mühendisleri yeni bir algoritma geliştirmiş.

Montaj İşlemi Yapan Robotlar

Montaj işlemine başlamadan önce birtakım hesaplamalar yapan robotlar şu an için yavaş çalışsalar da gelecek vaadediyorlar. Aşağıdaki videoda robotumuza ait iki adet kola benzeyen uzuv var. Bu uzuvlar yardımıyla montaj yapan robotlar işleme başlamadan önce bir yol haritası çıkarıyor. Üzerinde bulunan üç boyutlu kamera yardımıyla önce montajı yapılacak ürünü çekiyorlar. Daha sonra bu ürünü montajlama sürecini hesaplıyorlar ve öncelikleri belirleyip işe koyuluyorlar. Yaklaşık 20 dakikada montaj hesaplama ve parçaların birleştirilmesini başaran yapay zeka, bünyesinde bulunan sensörler yardımıyla parçalara zarar vermeden bu işlemi başarılı bir şekilde yapıyor. Şu an için yavaş diyebileceğimiz bu sistem ileride daha da hızlandırılacaktır elbette ancak videoda gördüğümüz kadarıyla proje oldukça başarılı ilerlemiş.

Robotlar elbette evlerimiz için tasarlanmamış. Ancak üretim ve montaj tesislerinde işleri epeyce kolaylaştıracak gibi duruyor. Testlerde dikkat çeken bir diğer hususta yapay zekanın öğrenme kabiliyeti. Yani robotmuzu montajı yaptıktan sonra süreçteki adımları aklında tutarak sonraki zamanlarda bu adımları tekrardan hatırlayabilecek. Geliştirilmeye son derece açık olan bu sistemin ilerleyen yıllarda araba ve uçak üretimin de de rol alması bekleniyor.

 

Join The Discussion