Videos

2019 Super Bowl Reklamlarına İlk Bakış

Her sene düzenlenen ve milyonlarca kişiyi ekran başına kilitleyen Super Bowl maçı bu sene 3 Şubat Pazar günü gerçekleşecek. Amerikan Futbol ligi NFL (National Football League)’in final maçı olan Super Bowl sadece Amerika’da 100 milyon civarı TV seyircisi tarafından takip ediliyor. Bu sene Atlanta’daki Mercedes-Benz Arena’da yapılacak final maçının finalistleri henüz belli değil. Takımları çok bilmesem de benim ilgimi çeken asıl konu başka. Maç son derece popüler bir tv kanalı olan CBS, online olarak da CBSSports.com’dan canlı olarak izlenebilecek. Hal böyleyken bu maç markalar için de büyük önem taşıyor. Dünyaca ünlü markalar maç öncesi ve devre arasındaki reklamlarda yer alabilmek için milyonlarca dolar harcıyorlar. Videoların çoğu viral halini alıyor ve aradan yıllar geçse de hatırlanıyor. (Benim aklıma ilk gelen Let Her Go eşliğindeki 2014 Budweiser Reklamı) Hatta sadece reklamları izlemek için bile televizyon karşısına geçen bir kitle olduğu söyleniyor. 1970’lerde başlayan Super Bowl reklam çılgınlığı günümüze kadar artan bütçe ve erişim sayılarıyla dikkat çekiyor.

Geri dönüşler ve erişimin olumlu etkisinden bahsettik ancak maliyete değinmeyi de unutmamak lazım. Tahmin edersiniz ki bu denli etkili  ve görünür reklamlar için uçuk ücretler ödeniyor. 30 saniyelik reklamlar için 4,5 – 5 milyon dolar arası bir ücret ödeniyor. Yani her markanın yer alabileceği yerler değil. Genellikle telekomünikasyon, alkollü içecek, otomotiv, havayolu ve dünyaca ünlü FMCG markalarının yer aldığı reklamlarda süpriz markalar da çıkabiliyor. Ama genel kanı reklamlarının büyük bir bölümünün akılda kalıcılık yönünden oldukça başarılı olması.

Benim de finalin yapılacağı 3 Şubat’tan önce yayınlanacak reklamlardan bazılarını görme şansım oldu ve bunları paylaşmak istedim. Reklamlara başlamadan önce boy gösterecek pek çok markanın belli olduğunu ancak çoğu videonun henüz görücüye çıkmadığını belirteyim. (THY bu sene de olacakmış) Şu ana kadar çıkan teaserlardan çıkarımım geçtiğimiz yıllara göre biraz sönük kaldığı ancak en iyiler henüz gösterilmemiş de olabilir. Favorim ise en sonda:

 

Bumble – Serena Williams

Tamamen kadınların ihtiyaçlarına cevap vermek için tasarlanan Bumble adlı sosyal ağ diğerlerinden bir tık farklı çalışıyor. Kadınların kendi istediği kişilerle arkadaşlık etmesini sağlayacak  uygulama, reklam yüzü olarak Tenis’in 1 numarası Serena Williams ile anlaştı. Uygulamanın çalışma metodolojisinde eşleşme olduğu zaman kadın mesaj atmadan sohbetin başlamayacak olması ilgi çekiyor. Super Bowl reklamında ise Serena’nın ağzından toplum içinde yaratılmak istenen kadın prototipi algısını yıkmak üzerinde bir konuşma dinliyoruz.

 

Pizza Hut –  Abraham Lincoln

 

Super Bowl’un resmi pizza markası Pizza Hut, ABD’nin 16. devlet başkanı Abraham Lincoln temalı videosuyla büyük finalde boy gösterecek. 5$’lık Super Bowl Pizza paketinin tanıtımını yapan marka final günü yapılacak bira teslimatlarını hızlandırarak mümkün olduğunca fazla restoranda bu hizmeti verecek. Lincoln temalı reklam ise kampanyada ön plana çıkan 5$ fırsatının altını çizmek için planlanmış. Bu banknotların üzerinde Lincoln’ün resmi var çünkü.

 

 

PepsiCo – Celebrities

Super Bowl reklamlarının müdavimlerinden PepsiCo bu sene de şaşırtmıyor. Farklı uzunluktaki 3 farklı teaser ile boy gösterecek markanın her videosunda farklı bir ünlü oynuyor. Lil Jon, Cardi B  Steve Carrell’ın oynadığı kısa videolar tek bir sübliminal mesajı veriyor: Super Bowl Yemeği.

 

 

KIA – The Great Unknows Scholarship

En son reklam çıktığı Super Bowl’da Steven Tyler and  Melissa McCarthy gibi ünlülerle boy gösteren KIA bu sene diğer markalara göre biraz daha “hayırlı” bir iş için sahnede. Her sene reklamlarında oynayan ünlülere milyonlarca dolar ödeyen markalara söz konusu paraları başka bir amaç için kullanmayı tavsiye eden markanın mesajı paradoks niteliği de taşıyor. Reklam, genç nüfusun eğitimi için destek mesajı veren bir konseptte hazırlanmış.

 

 

Doritos – Now It’s Hot

Bu sene yeni ürünü acılı Nacho’nun lansmanını yapacak Doritos vitrin için Super Bowl’u seçmiş, gayat de akıllılık etmiş. Kısa videoda ünlü grup Backstreet Boys’un ” I want it that Way” şarkısının jingle versiyonu kullanılmış. Düzenli aralıklarla Büyük Final’de yer alan marka hem oyun için “Hot” yani popüler mesajı vermiş hem de yeni ürüne atıfta bulunmuş. 3 Şubat gecesi bizi 13 saniyelik pek de anlamlı bulmadığım bir video karşılayacak.

 

 

Verizon – The Team That Wouldn’t Be Here

İşte favorim… Geçtiğimiz seneki finalde de reklamları vardı ancak bu seferki daha etkili, daha duygusal, daha sonuç odaklı. 60 saniyeye sığdırılan videoda anlatılan olay herkesin başına gelebilecek türden. 12 NFL oyuncusu seyahatleri sırasında kaza yapıyorlar ve bu ciddi kazadan sağ kalmalarını “First Responders” dedikleri acil hat yardım ekibine borçlular. Amerika’da 911 üzerinden ulaşılan bu hat kaza mahalindeki en yakın ekipleri harekete geçiriyor. Reklamı yapan markanın ABD’nin telekomunikasyon devi olması ve kaza anında en kısa sürede iletişim kurma ihtiyacının altı çizilmiş elbette. Kazadan kurtulan oyuncuların minnet duygularını göstermesi ve aktif spor yaşamlarına hala devam etmeleri inandırıcılığı arttırmış. Verizon’un ilgili videoyu paylaşan her kişi için “İlk Yardım Fonu’na” 1 dolar bağışta bulunacağını belirtmesi de ayrıca takdire değer bir hareket olmuş.

 

Bir sonraki yazıya dek hoşçakalın!

Join The Discussion