Videos

Hospital de Amor’dan Dokunaklı bir Film: The Fall

Brezilya’da kanserli çocuk hastalar için hizmet veren “Hospital de Amor” hastanesinin “The Fall” adlı animasyon filmi son günlerde epey popüler. Asıl adı “The Hospital do Câncer de Barretos” olan hastane Onkoloji alanında çocuklara destek veriyor. İspanyolca’da Amor kelimesi Sevgi-Aşk kelimesine tekabül ediyor ve hastanede ismini değiştirerek “Sevgi Hastanesi” olarak anılmayı seçmiş. Bunun sebebi ise kanser ile savaşmakta en etkili ilacın sevgi olduğuna inanılması. Çevremizde de sıkça duyduğumuz bu tedavi yöntemi başlangıçta pek de mantıklı gelmese de araştırmalar bunun tam tersini gösteriyor. Kanseri yenmiş hastaların hastalık sürecindeki durumlarına baktığımızda inançlı olmanın yanısıra çevresindekilerden büyük bir sevgi ve destek gördüklerine şahit oluyoruz. Amerika’da da kanserli çocukların morallerini yüksek tutmak için proaktif bir şekilde rol alan kurumların varlığını biliyoruz. Hatta daha önce rastladığım, süper kahramanların kanserli çocukları ziyaret ettiği videoya da göz atmanızı öneririm. Hospital de Amor’da bu gerçekten yola çıkarak “The Fall” (Düşüş) adındaki animasyon filmiyle sevginin gücünün altını çizmiş. Kısa filmle ilgili detaylara göz atalım:

The Fall

Kısa filmimiz başroldeki kızımızın kırlarda dilediğince koşup köpeğiyle oyun oynadığı görüntülerle başlıyor. Oldukça mutlu bir şekilde evcil hayvanıyla top oynayan kızımızın başı bir anda dönmeye başlıyor. Gözleri bulanıklaşıyor ve baygınlık geçiriyor. Gözlerini açtığında hastane odasında ve aralık kapıdan gördüğü kadarıyla ailesi bir doktor ile konuşuyor. Kanser olduğunu öğrenen ve hasta yatağından kalkan başrolümüz, yere bastığı anda zemin parçalanıyor ve düşmeye başlıyor. Düştüğü yer bulutların üstü ve burada anne-babasına ait mutsuz hayaller görüyor. Annesi onu kaybetmiş gibi yatağına sarılıp ağlarken babası da ona ait bir elbiseye sıkı sıkı sarılmış durumda.

Minik kızımız bu acıklı sahneleri görürken düşmeye devam ediyor. Düşme esnasında küçük köpeğini ve kulübesini görüp duygulanıyor. Sonra ilaç kapsüllerinin kendisini fanus gibi içinde hapsettiği anı yaşıyor. Ayna da kendisi ile göz göze geliyor ancak gördüğü kişi çok farklı biri. Saçları dökülmüş ve kanserin getirdiği etki ile halsizleşmiş. Kısacası flashforward sekansları içinde bulutlardan aşağı düşüyor. Tam herşey bitmiş ve gözlerini kapatmış ölümünü beklerken köpeği, anne-babası ve doktoru bulutlardan çıkageliyor ve ona sevgilerini gösteriyorlar. Gösterdikleri sevgi kızımızın arkasında kırmızı bir balon oluşturuyor. Bu andan itibaren kırmızı sevgi balonları kızımızı tekrardan yükseltip kendini hastane odasında güneşli bir güne uyanmış halde bulmasını sağlıyor. Ailesiyle mutlu bir şekilde vakit geçirmeye başlıyor. The Fall‘ın sonunda ise “Sevgi bizi asla yüzüstü bırakmaz” mesajını görüyoruz.

 

Join The Discussion