Business

IFA 2019’da bizi neler bekliyor?

 

Her sene tüketici elektroniği pazarına ait yeniliklerin heyecanlı sunumlar ve ilgi çekici standlarla gösterildiği IFA Berlin Fuarı’na kısa bir süre kaldı. İlk olarak 1924 yılında başlayan ve bu sene 6 Eylül – 11 Eylül (5 Eylül’de Medya için ön gösterimler olacak, fuarın halka açılma tarihi ise 6 Eylül)  tarihleri arasında düzenlenecek IFA (Internationale Funkausstellung Berlin) fuarı bir önceki seneye nazaran çok daha renkli geçecek gibi. (Bir önceki seneye ait fuar yazıma göz atmak isterseniz linke tıklayın) Fuara ait detaylara geçmeden IFA’nın ne olduğunu açıklayalım. IFA açılımının Türkçesi  “Uluslararası Radyo Şovu” demek bunun nedeni ise ilk düzenlendiği tarihte bir grup radyo üreticisinin yeni ürünlerini tanıtmak için böyle bir fuarı organize etmeleri. Geçtiğimiz sene yaklaşık 240.000 ziyaretçiyi ağırlayan fuarda Ev eğlence sistemleri, ses sistemleri, ev uygulamaları, görsel medya, yazılı medya, iletişim ve teknolojik yenilikler olarak yedi ana segment altında ürünler sergileniyor. IFA Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarlarından biri.

Konunun ehemmiyeti bakımından şunu da belirtmekte fayda var ki IFA’da her sene tanıtılan teknolojiler ve cihazlar bir sonraki döneme damgasını vuruyor. Fuar hakkında ufak bir araştırma yaptığımda ilk televizyonun on yıllar önce bu fuarda tanıtıldığını öğrendim. Sırf bu bilgi bile fuarın teknoloji dünyası için ne büyük önem arz ettiğinin somut bir kanıtı. (Hatta Einstein bile 1930 yılında fuarın açılış konuşmasını gerçekleştirmiş)  Ama şu an teknoloji de tüketicinin ihtiyaçları da bir hayli değişti. Tüketici elektroniğindeki trendlerin değişim sıklığı, pek çok yeni markanın görücüye çıkması, tüketicinin önündeki seçeneklerin bolluğu derken iş oldukça karmaşık ama bir o kadar da keyifli bir hal aldı. Fuar henüz başlamadı ancak okuduğum makalelerdeki dedikodulardan fuarda tanıtılacak ürünlere ait ufak bir yazı yazmak istedim. Geçtiğimiz sene olduğu gibi  Huawei, Sony, Samsung, Asus, Lenovo, LG gibi devlerin bu sene de yeni ürünlerle boy göstermesi bekleniyor. Saydığım bu büyük markalara ait yeni nesil cihaz ve teknolojilerin ilginizi çekeceğini düşünüyorum. Gelin hep beraber bizi 2019 Berlin IFA’da neler bekleyeceğine ufak bir fragmanla göz atalım:

(Bu arada fuarla alakalı daha fazla detay okumak isterseniz IFA Resmi Sayfası için tıklamanız yeterli.

 

Samsung (Basın Toplantısı: 5 Eylül Perşembe, Orta Avrupa Saat Dilimi 11:00 A.M)

Samsung daha önceden duyurduğu Galaxy Note 10 and Note 10+, Galaxy Tab S6 and Galaxy Watch Active 2  modellerini bu fuarda katılımcılarına denetebilir. Mobil ve giyilebilir cihazlar dışında her sene yeni televizyon teknolojileriyle fuara damga vuran Güney Kore’li elektronik dev, QLED ekranın nimetlerini kullanan 8K ve HDR10+ özellikli TV’lerini de görücüye çıkartacak. Geçtiğimiz sene tanıtılan 8K TV’lerin 100.000$ civarı bir fiyatla satışa sürüleceğinin belirtilmesinin ardından bu senekilerin fiyat etiketlerinin daha yüksek olacağını tahmin etmek de pek zor olmasa gerek.

 

Lenovo

Sitesinde yer alan Count-down’a bakılırsa Lenovo IFA’yı epey önemsiyor olsa gerek. Yoga ve pek çoğumuzun ofislerde kullandığı Ideapad dizüstülerinin sahibi ve Motorola’yı satın aldıktan sonra mobil cihazlara yeni bir soluk getirmeye çalışan teknoloji devi IFA’da büyük süprizler yapacak gibi.Yoga ve Thinkpad’in yeni modellerinin tanıtımı kesinleşti. Thinkpad’in gelişmiş modeli olan Chromebook, tablet ve notebook özelliklerini bünyesinde toplayan all-in teknolojili akıllı bilgisayarlar da uygun fiyatlarıyla dikkat çekeceğe benziyor. Kesin olmamakla beraber 5G destekli ve tüm gün şarj özelliği içeren laptoplar da tanıtımda olabilirmiş. Diğer yandan Smart Home tarafından da geri kalmak istemeyen marka, IoT trendine uygun cihazların da gösterimini yapacak.

Sony (Basın Toplantısı: 5 Eylül Perşembe, Orta Avrupa Saat Dilimi 01:00 P.M)

Geçtiğimiz sene mobil tarafta  Sony Xperia Z3 tanıtımıyla dikkat çeken Sony’den bu sene de Xperia 2 hamlesi gelmesi olası. Selefi Xperia 1’den şekil olarak farklı olmasa da 6,1 inch’lik ekranıyla önceki telefondan 0,4 inch’lik bir küçülme söz konusu. Yine de Sony, konferansa kadar Xperia 2 hakkında çok fazla detay vermemeyi tercih ediyor. Buna ek olarak fuarda kesin olmamakla beraber yeni nesil oyun konsolu olan PlayStation5’e ait ufak detaylar da verilebilir. Bu arada Sony’nin pek çok yerde “Save the Date” aksiyonuyla bas bas bağırdığını söyleyelim. Yani 5 Eylül Perşembe yapılacak basın toplantısında yeni bir lansman gelebilir. Bazıları bu lansmanın geçtiğimiz sene ödül alan ve dışarı sesini tamamen kesen WH-1000XM3 kablosuz kulaklığın bir üst modeli olabileceği yönünde fikir belirtse de ben daha büyük bir haber bekliyorum. Ancak Walkman’in 40’ıncı yıl dönümü olması (evet 40 yıl olmuş!) bu iddiaları güçlendiriyor. Bunların yanında yeni TV modellerinin de görücüye çıkmasına kesin gözle bakılıyor.

Asus

Özellikle Dizüstü bilgisayar markaları arasında güvenilirliği ve sağlamlığı ile ön plana çıkan Asus tam bir kapalı kutu. IFA’da hangi ürünleri tanıtacağına dair çok bilgi olmasa da ses özelliğinin ön plana çıktığı orta-üst segment dizüstü bilgisayarları Zenbook için yeni bir model ortaya çıkabilir. Düşük ihtimal de olsa akıllı telefonları Zenfone 6’ya arkadaş da gelebilir.

Huawei

Amerika ve Google’ın Android Play Store ambargosuyla uğraşan Huawei, bir yandan da IFA’da boy göstermeye hazırlanıyor. Güven tazeleme konusunda IFA, Huawei için önemli bir vitrin olacak. Amerikan krizinin büyümesi karşısında diğer batı ülkelerinde varlığını sürdürmeyi amaçlayan teknoloji devinden Mate 30 hamlesi gelebilir. Ancak gelse bile Çin ve Amerika arasındaki ticari savaş ve şu an için geçici ambargodan dolayı bu telefonlarda Google ürünleri kullanılmayabilir. Aynı zamanda akıllı telefon pazarındaki yükselişini sesli asistanla birleştirmek isteyen Huawei geçen seneki fuarda tanıttığı AI Cube (Alexa ile uyumlu 4G LTE sesli asistan) için 5G desteğini de duyurabilir. Bu seneki fuarın en heyecanlı taraflarından biri bence Huawei olacak.

 

INTEL – AMD Savaşı

Evet bu savaş uzun yıllardan beri var. Çocukluğumda bile hatırladığım işlemci konusundaki büyük rekabet hala devam ediyor. Bu kısımda çok büyük gelişmeler olmayacak gibi ancak yeni nesil  Xbox Project Scarlett ve PlayStation 5’in işlemcisi konusunda duyurular olabilir. O yüzden yeni nesil konsolların işlemci yapısını şekillendirecek bu önemli gelişme hakkında AMD’nin Ryzen 3000 CPU’sunu duyarsak şaşırmayalım. Öte yandan fuar Intel içinse durgun geçecek gibi duruyor.

LG (Basın Toplantısı: 5 Eylül Perşembe, Orta Avrupa Saat Dilimi 10:00 A.M)

LG, fuar başlamadan önce tanıtacağı yeni ürünlerin pek çoğunu duyurdu (Cinebeam 4K Projektör, Cinebeam Laser) o yüzden bu kısımda pek fazla sürpriz olduğunu söylemek zor, desem de inanmayın. Çünkü Sony benzeri bir “Save the Date” uyarısı daha var ki o da katlanabilir Çift Ekranlı-Katlanabilir Smartphone’un duyurusu olacak gibi ki sızan görüntülere bakılırsa bu telefon oldukça ilgi çekici bir tasarıma sahip. Smartphone kategorisinde tabiki bununla yetinmeyeceği düşünülen LG, geçtiğimiz sene tanıttığı G7 One ve G7 Fit’in bir üst versiyonlarını da tanıtabilir. Bunlar dışında beyaz eşyadan laptopa, monitörden robotlara pek çok yeni teknoloji üreten LG sağladığı çeşitlilikle fuarın yıldızlarından biri olacak gibi.

DİĞER MARKALAR

 Yukarıda bahsettiğim ve ürün çeşitliliği bakımından diğer büyük teknoloji şirketlerine göre bir adım önde olan sektörün ana markaları bu kadardı. Fuarda ön plana çıkacağını düşündüğüm diğer markalara da biraz daha özet bir şekilde yer vermek istiyorum:

  • Fuarın ilk basın toplantısını yapacak olan Acer (4 Eylül) tahmin edileceği gibi PC tarafına yoğunlaşacak gibi. Özellikle gamer kitle için oldukça önemli olan Predator serisinin yeni üyesi duyurulabilir.
  • Uzun zamandır piyasada gözükmeyen Blackberry’nin yeni telefonuyla fuarda boy gösterip göstermeyeceği konusunda bir sürpriz olabilir ancak olmaması büyük ihtimal, bekleyip göreceğiz.
  • Dell üst segment laptop serisi XPS’nin yeni versiyonunu duyurabilir.
  • Fossil yeni akıllı saati Fossil Sport 2’yi tanıtacak. Peki Kors, Diesel, Armani buna nasıl cevap verecek? Akıllı saat üreticilerinin savaşı IFA’da yeni bir boyut kazanabilir.
  • 5 Eylül’de öğlen 12 itibariyle Philips’in basın toplantısı var. Smart TV’de ön plana çıkacak ürünleriyle IFA’da ilgi çekeceği düşünülen markanın bu sene biraz küçülmeye gideceği konuşuluyor. Yani o eski şaşalı Philips standları bu fuarda olmayabilir. Tv ürünlerine ek olarak yeni kulaklık modellerinin de yer alacağı belirtildi.
  • Panasonic herhangi bir basın toplantısı düzenlemeyeceğini duyurdu. Ancak Smart TV kategorisindeki Dolby Vision and HDR10+ özellikli TX serisi ilgi çekebilir.
  • Çin’li teknoloji şirketi Hisense’in standının makul fiyatlı tv kategorisi için farklı modellerle, alt segmentin uğrak yeri olacağı düşünülüyor.
  • Ülkemizde de sıkça tercih edilen ve ses kalitesi bakımından oldukça başarılı JBL markalı ürünlerin üreticisi Harman Kardon’da fuarda yer alacak. 6 Eylül öğleden sonra 2’deki konferansa pek çok müzik sevdalısının katılımı bekleniyor.
  • Blackberry gibi uzun zamandır sektörde gözükmeyen ve HMD Global grup tarafından satın alınan Nokia’nın da 7.2 modeliyle fuara merhaba demesi bekleniyor.

Bir sonraki yazıya dek hoşçakalın!

Join The Discussion