Funny

Burger King müşterilerini McDonalds’a çağırdı!

Pazarlama ve reklamcılıkta en sevdiğim tekniklerden birisidir rakip üzerine oynama. Tabi ki saygı çerçevesinde ve aşağılamaya varmayacak bir şekilde olması gerekir. Hele bir de işin içine keskin mizah yeteneği girdi mi o marka ile ilgilenen / ilgilenmeyen büyük kitlelerin ilgisini çeker. Günlük hayatta marka olarak pek tercih etmesem de bu konuda en bilindik markalardan biri şüphesiz Burger King. Birçok rakibini “Ti”ye alarak oluşturdukları pazarlama stratejileri bana oldukça ilgi çekici geliyor. Ülkemizde genellikle lokalizasyon temelli olan bu stratejiler yurtdışında “Guerilla Pazarlama” odaklı olarak yer alıyor. Haliyle biz de çoğunlukla yurtdışındaki projeleri duyuyoruz. Bugünkü yazımızın konusu da yine bir rakibe karşı ofansif pazarlama stratejisi: Whopper Sapması. Tahmin edeceğiniz gibi bu terim fizik alanında veya matematiksel bir tabir değil. Tamamen uydurma ama bir o kadar da zekice hazırlanmış kampanyanın ismi. (Bu arada Whopper’ın sözlük anlamı Palavra – Kuyruklu Yalan demekmiş 🙂 )

McDonalds’a Gidin…

Bir marka düşünün ki müşterilerini en büyük rakibinin mağazası/restorantına çekmeye çalışsın. Bunu da rakip markanın 14 bine yakın şubesini kendi markasına dönüştürdüğünü söyleyerek duyursun. Biraz kafanız mı karıştı? Aslında durum oldukça basit ve yaratıcı. Daha önce defalarca Mc Donald’s üzerinden Guerilla Pazarlama yöntemi ile hareket eden Burger King (Aklıma hemen IT sinema filmi örneği geliyor) bu sefer de “mobil” odaklı bir fikirle görücüye çıktı. Kampanyanın amacı hem yenilenmiş mobil uygulamayı beğeniye sunmak hem de müşterilerini Mc Donald’s ve çevresinden mümkün olduğunca uzak tutmaktı. Peki başarılı oldu mu? Fazlasıyla.

Herşey Burger King’in şu twitiyle başladı.

Burger King’in yenilenmiş uygulamasıyla duyurduğu bu özellik kullanıcıları Mc Donald’s restorantları çevresinde yakalıyor. ABD’deki Mc Donald’s restoranlarının 180 metre çapındaki bölgesinde bulunan kullanıcılar 1 cent karşılığında Whopper siparişi verebiliyorlar. Evet sadece 1 cent! Bu tekniğe de Whopper Sapması deniyor. Tabi bunun için Burger King uygulamasının cep telefonlarında yüklü olması ve 1 Cent’lik siparişi verdikten sonra en yakın Burger King restoranından siparişini alması gerekmekte. Fiyat oldukça düşük ancak tahmin edeceğimiz gibi tek kullanımlık. Kampanya ise 7 gün sürüyor. Buna rağmen sosyal medyadan oldukça fazla twit atıldı. ABD’de 14 bin civarı Mc Donald’s şubesi olduğunu düşünürsek lokasyon bazlı bildirim alanların sayısı hiç de az olmamalı. Tabi bu sadece bir tahmin. ABD’de telefonlarında Burger King uygulaması yüklü kaç kişi var bunun tam sayısını bilinmiyor.

Burger King 2018’in son günlerinde yine yaratıcı bir çalışmayla karşımıza çıktı. Tıpkı Starbucks gibi Burger King’in de yaratıcı çalışmalarını yakından takip ediyorum ve umarım bu çalışmalar yeni yılda çoğalarak artar. Ben de sizlere aktarırım. İnternet üzerinden Burger King’in yaratıcı kampanya stratejilerini arattığınıza karşınıza onlarca örnek çıkacaktır. Bunları de incelemenizi öneririm.

Bir sonraki yazıya dek, hoşçakalın!

Join The Discussion