Funny

Markaların 23 Nisan Paylaşımları

Bugün 23 Nisan. TBMM’nin açılışı ve Başöğretmenimiz Atatürk’ün bugünü çocuk bayramı olarak ilan etmesinden bu yana tam 88 yıl geçti. Gerek sosyal medyada gerek televizyonda bu önemli bayramı kutlama amacıyla pek çok etkinlik ve paylaşıma yer verildi. Ben de markaların bugüne özel yaptığı çalışmalardan birkaç tanesini sizler için derledim. Hepsi de oldukça anlamlı olmuş ancak bir tanesi açık arayla favorim oldu. Favorimi en sona sakladım. Gelin hep beraber hem marka iletişimlerine göz atalım hem de bu güzel bayramı bir kez daha coşkuyla kutlayalım.

 

GOOGLE – 23 Nisan Doodle

Google, daha önceleri özel günler için yaptığı ana sayfa değişikliğini 23 Nisan dolayısıyla tekrar hayata geçirip “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımıza” özel bir doodle hazırladı. Aşağıda paylaşacağım doodle da bir grup çocuk elinde müzik aletleri ve Türk bayrağı eşliğinde yürüyor.

 

APPLE – Çocukların Eserleri

Geçtiğimiz sene çocukların Iphone 7 kullanarak çektikleri fotoğrafları yayınlayan Apple, bu sene de benzer bir işe imza attı. Ipad üzerinde Apple Pencil ile yapılmış ve çocukların hayal güçlerini yansıtan çalışmalar video iletişimiyle desteklenmiş. 15 çocuğun yaratıcılıklarını birleştirerek ortaya çıkardığı otoportrelerin bir kısmına aşağıdaki videolardan göz atabilirsiniz.

VESTEL – #Çocuklarhayatadokunsun

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji acaba bir yandan da hayatı ertelememize mi sebep oluyor? Günümüz çocuklarının eski günlerdeki gibi dışarı çıkıp oyun oynama, sosyalleşme konusunda bir önceki jenerasyona göre eksik kaldığı bir gerçek. Son model akıllı telefonlar, oyun konsolları, bilgisayarlar ve televizyonlar bu konuda ailelerin korkulu rüyası olmuş durumda. Kimi bu durumu önemsemezsen kimisi ise çocuklarının bu aletlerle geçirdikleri zamanı bir türlü kontrol edemediğini belirtiyor. Vestel de bu konunun üzerine eğilerek 23 Nisan’da bir gün bile olsa teknolojinin evde kalıp dışarıda çocuklarımızla vakit geçirmenin altını çizmiş.

ALGİDA -Gülümse

7’den 77’ye herkesin sevdiği dondurma “küçük mutluluk” denince akla gelen ilk şeylerden biridir. Rengarenk seçenekler ve farklı tatlarıyla özellikle çocuklar üzerinde mutluluk hormonununu harekete geçirir. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki dondurma içerdiği besin değerleri bakımından oldukça faydalı bir gıda. Dondurma ile bilinen ünlü markalardan Algida da dondurmanın çocuklarda bıraktığı olumlu etkiyi kolaj şeklinde bir videoda bizlere sunuyor. “Algida’yla Gülümse” söylemini 23 Nisan Çocuk Bayramı ile birleştirerek pozitif bir reklam çalışmasına imza atmışlar.

GESTAŞ – #Geleceksizlersiniz

Her 23 Nisan’da adettir büyükler küçüklere koltuklarını emanet eder. GESTAŞ, bugünün küçükleri yarının büyükleri çocuklarımızın bir gün o koltukların gerçek sahibi olacağının altını çizmiş. Çocukların anlatımıyla geleceğimizin emin ellerde olduğunu duyduğumuz reklam filminin sonu ise hayli duygusal. Geleceğin çocukları bize bu bayramı hediye eden Mustafa Kemal Atatürk’ü Anıtkabir’de ziyarete gidiyor.

AKBANK – #Birgülüşün70

Akbank, 23 Nisan üzerine yaptığı kampanya ile hem başarılı bir iletişim yapmış hem de sosyal sorumluluğun üzerinde durmuş. Algida gibi çocukların gülümsemesinde hareketle #Birgülüşün70 başlığıyla sosyal medyadan fotoğraf paylaşımına teşvik eden banka, böylece eğitime ihtiyacı olan çocuklarımıza destek verecek. Oluşturdukları ihtiyaç haritasıyla hedeflenen 1 milyon çocuğa kitap ve malzeme yardımı yapılacak.

ENZA HOME – Çocuklara Gelecekteki Mesleklerini Sorduk

Çocuklar, saflığı ve doğallığının yanında bütün kötülüklerden arınmış ruh haliyle onlara sorulan soruları cevaplar. Enza Home da çocuklara sıkça sorulan ” Büyüyünce ne olacaksın?” sorusundan hareketle 23 Nisan filmine imza atmış. Konsept oldukça basit gelebilir ancak diğer birçok markaya kıyasla bu özel güne sessiz kalmamaları alkışı hakediyor.

ING BANK – Kızlar da Yapar Erkekler de

Günümüzün büyükleri tarafından hala anlaşılamamış kadın-erkek eşitliği bu reklamda çocuklar tarafından dile getiriliyor hem de oldukça mantıklı bir biçimde. Reklamda özellikle doğu yörelerimizde yaşayan çocukların samimi konuşmaları yer alıyor. Çocuklarımızdan büyüklerimize de örnek olması gereken eşitlik ve fırsat temelli fikirlerini duyuyoruz. Erkeklerin yapacağı her şeyi kızların da yapacağının altı çizilirken bunun tam tersi de belirtiliyor. En sevdiğim reklamlardan biri oldu ING’nin çalışması ancak benim için en anlamlı ve özelini de sona sakladım.

 

 

HUAWEİ – Barış Manço Anısına #seninlemümkün

90’lı yıllarda çocuk olanlar bilir TRT’de sabahları yayınlanan “Adam Olacak Çocuk” programı vardı. Barış Abimizin sunduğu programa konuk olan birçok çocuk kendisine sorulan sorulara cevaplar verip haftasonu kahvaltılarında hoşça vakit geçirmemizi sağlarlardı. İşte o çocuklar büyüdü ve bazıları bu 23 Nisan’da Barış Manço’nun Moda’daki evini ziyaret ederek bize duygusal anlar yaşattı. Barış Manço ile özdeşleşen “Bugün Bayram” şarkısını Doğukan Manço’nun eşlik ettiği piyano ile söyleyen “Çocuklar” oldukça başarılı bir videoya imza atmışlar. Doğal Reklam dediğimiz çalışmalar için başarılı bir örnek teşkil eden ve benim gibi 90’larda çocuk olmuş kişiler için de epey duygusal bu kısa videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz. Herkesin 23 Nisan Çocuk Bayramı’nı kutlarım ve buradan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına teşekkürü borç bilirim. İyi Bayramlar!

Join The Discussion