Sosyal Sorumluluk

Evsizler için Mobil Çamaşır Hizmeti: Orange Sky

Geçtiğimiz günlerde evsizlere yardım amaçlı mobil bir araç hakkında okuduğum haber ilgimi çekti. Avustralya’nın Brisbane kentindeki bir garajda fikri olgunlaşmaya başlayan, evsizler için ilk mobil çamaşır yıkama hizmeti veren Orange Sky,  pek çok kuruma örnek olacak işler yapıyor. Nic Marchesi and Lucas Patchett adlı iki arkadaş, 4 sene önce karavanlarının arkasına çamaşır makinesi ve kurutucu yükleyerek çevre sokaklardaki evsizlere yardım ederek bu işe başlamışlar. Evsiz insanlara hijyen sağlayarak topluma biraz daha adapte olmalarını çalışmayı amaçlayan bu iki hayırsever kısa sürede internet üzerinden pek çok habere konu olmuş. Başlangıçta sokak ve kendi çevreleri olarak hayata geçen bu proje gitgide büyüyerek şehir merkezleri ve kilise çevrelerine de yayılarak daha fazla insana umut ışığı olmuş. Evet belki maddi yardım yapılmıyor ancak evsizler için oldukça büyük bir sorun olan hijyen sorununa büyük ölçüde çözüm sağlıyorlar. Bu da takdir edilesi bir iş elbette.

Mobil Çamaşırhane ile Evsizlere Yardım

Avustralya’da 100 binden fazla evsiz olduğunu düşünürsek fikrin güzel, uygulama alanının geniş, projenin uygulandığı takdirde ise verimli olabileceğini öngörebilirsiniz. Mobil çamaşırhane konseptinde çamaşır-kurutma makinelerinin minibüse yüklenmesi de mümkün ancak fikrin tamamen uygulanması konusunda bazı sorular da beraberinde gelmiş. Sonuçta bu işe başlamadan Nic ve Lucas’ın da sorduğu asıl soru şuymuş: Makineleri nasıl şarj edecek, çamaşır makinelerinin suyunu nereye boşaltacağız? Soru ilk başta zor olsa da çözüm oldukça pratik ve mantıklıydı, tabi ki güneş enerjisi. Her ne kadar minibüsün içine koyacakları malzemeleri (kurutucu, yıkayıcı, ekstra borular, mini-duş kabini) sığdırma kısmında tetrisvari bir zorlukla karşılaşsalar da bu sorunu da aşarak başarılı bir iş ortaya koymuşlar.

Çamaşır yıkama-kurulama kısmı ön plana çıksa da Orange Sky’ın  sunduğu imkânlar arasında evsizlere psikolojik destekten yatak böceklerini ilaçlamaya ve duş yardımına kadar pek çok yan hizmet var. Fiziksel yardımlar tabi ki öncelikli ve son derece gerekli yalnız psikolojik yardım kısmını duyduğumda kuruculara daha da bir saygı duydum.

Patchett, “Birinin kıyafetlerini yıkamak ve kurutmak yalnızca 1 saat alıyor. Bu süre zarfında insanlar da etrafta dolaşıyor. Biz yalnızca insanların toplumla daha iyi kaynaşmasını sağlayabilecek bazı pratik imkânlar yaratıyoruz” diyor. Bu da yapılan yardımın çok yönlü ve birçok insani amacı bir arada gerçekleştirdiğini  gösteriyor.

Yapılan bağışlarla beraber minibüs sayısını arttıran girişim, yiyecek bağışında bulunabilecek kişiler veya kurumlarla iş birliği yapmayı, böylece çamaşırları yıkanırken bekleyen evsizlere yiyecek sunabilmeyi istiyor. Patchett ve Nicholas’ın hayali Orange Sky Laundry adlı çamaşırhaneyi Avustralya’ya yayılmış halde hizmet veren bir filoya dönüştürmek.

Başlangıçta bir küçük minibüs ile başlayan macera bugün Avustralya’da 27 adet Orange Sky, çamaşırhane ve duş minibüsü ile günden güne büyüyor. Sitelerinde hem yardım etmek hem de gönüllü olarak çalışma seçeneği bulunan Orange Sky en son Google tarafından mobil uygulama üretmesi için 1 milyon dolar civarı bir destek aldı. Orange Sky’in sitesine göz atmak isterseniz tıklamanız yeterli.

Umarız daha fazla insana ulaşarak diğer ülkelere de örnek olurlar.

Bir sonraki yazıya dek hoşçakalın!

 

 

Join The Discussion