Trendler

Apple’ın Yeni Sanal Gözlüğü T288 Hakkında Detaylar

Apple’ın teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiğini ve ürünlerine entegre ettiğini biliyoruz. Markanın adını duyunca aklımıza ilk gelen aygıt Iphone olsa da yakın gelecekte pek çok farklı cihazın Apple etiketiyle piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor. Geçtiğimiz 2 senenin trend konusu olan Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik (AR) de bunlardan birtanesi. Google, Facebook, Microsoft, Sony gibi dev firmaların artırılmış gerçeklik konusundaki atılımları düşünülürse Apple’ın buna kayıtsız kalmayacağını çoğumuz biliyorduk. Hatta biraz geç bile kaldığını söyleyebiliriz. Ancak şu da bir gerçek ki AR ve VR cihazlar henüz beklenen popülerliğe kavuşmadı. Bunu da Apple için olumlu bir hamle fırsatı olarak düşünebiliriz.

APPLE T288

Apple’ın henüz doygunluğa ulaşmamış bu pazar için T288 adını verdiği bir cihaz yapımında olduğu dolaşan haberler arasındaydı. Geçtiğimiz günlerde cihaz hakkındaki detaylardan bazıları su yüzüne çıktı. T288’in iki ekranı olacağını ve hem arttırılmış gerçekliği hem de sanal gerçekliği destekleyeceğini öğrendik. Ekranların çözünürlüğü 8K gibi yüksek bir oranda olacakmış. Hatırlarsanız geçen sene Las Vegas’ta düzenlenen CES fuarında 8K destekli televizyonlar oldukça ilgi uyandırmıştı. Apple T288, bugüne kadar görülen en yüksek çözünürlük kabul edilen 8K desteğinin yanında kablosuz olarak bir kutuya bağlanacağı öne sürüldü. Bu durumda cihazın dışarıda kullanımının kısıtlı olacağını daha çok ev içi kullanım için tasarlandığını düşünebiliriz. Pek çok kişi için büyük bir eksi olan bu özelliği Apple’ın nasıl artıya dönüştüreceği ise merak konusu.

T288’in içindeki Apple işlemcisinin bu zaman kadar üretilmiş en hızlı işlemci olduğu da kulislerde dolaşan dedikodular arasında. AR/VR gözlükleri için bir hendikap olarak kabul edeceğimiz dış dünya ile örtüşecek çözünürlük sorunu ve oyunlarla entegre olup olmama Apple’ın yeni oyuncağı için sorun teşkil edecek mi bilinmez ancak kullanıcı deneyimi açısından oldukça tecrübeli bir markanın bu işe imza atması ortaya kullanışlı bir ürünün çıkacağının sinyalini veriyor. Her ne kadar detayların doğruluğuyla ilgili Apple resmi bir açıklama yapmaktan çekinse de pek yakında yeni bilgiler ortaya çıkacaktır. Apple’ın suskunluğunun sebebi ise büyük ihtimal cihazın 2020’den önce çıkmayacağı ile ilgili. Görünüşe göre markanın cihaz ile ilgili kat etmesi gereken daha çok yol var.

Join The Discussion