Outdoor

Grey Group Poland’dan Hayat Kurtaran Broşür

Polonya’da faaliyet gösteren reklam ajansı Grey Group Poland basit ama çok etkili bir kampanyaya imza attı. Bu kampanya başarılı bir projenin harcanan bütçe ve karmaşık kurgularla oluşmayacağını bir kez daha gösterdi. Aslına bakarsanız tek bir kağıt parçasıyla insan hayatı kurtarmak mümkün. Nasıl mı? Biraz keskin zeka, biraz da entegrasyonla. Polonya İtfaiye teşkilatı herhangi bir gazete ya da dergi de rastlayabileceğiniz bir broşür hazırlattı. Kampanya broşürü bir kağıt parçası olmasına rağmen yılda yüzlerce insanın hayatına mal olan karbon-monoksit gazı zehirlenmesi zararlarını en aza indirmek için hazırlandı.

Peki bu broşür nasıl hayat kurtarıyor?

Yazının başında bu kampanya için Polonya Milli İtfaiye Departmanı’nın başrol oynadığını belirtmiştim. Broşürlerin geniş kitlelere ulaşması için ek olarak büyük perakende devleriyle de anlaşıldı. Tahmin edersiniz ki perakende devlerinin düzenli olarak dağıttıkları kitapçıklar bu tür kampanyalarda büyük rol oynar. Kampanya özelinde üretilen 28 milyon broşür insanların evlerindeki gaz salınımını tespit etmeleri için dağıtıldı. Bildiğiniz gibi olası bir yangın durumunda ortaya çıkacak karbonmonoksit gazının mümkün olduğunca hızlı bir şekilde dışarı atılması gerektiğinden yurtdışındaki birçok evde havalandırma girişi bulunur. Bu havalandırma girişleri sadece karbonmonoksit değil diğer zararlı gazların binanın dışarısına atılmasında da büyük rol oynar. Yangın istatistiklerine baktığımızda  hayatını kaybedenlerin büyük bir çoğunluğunun yanmaktan ziyade karbonmonoksit solduğu için öldüğü tespit edilmiştir. Sadece yangın sırasında değil hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde de insanlar bu yüzden zehirlenebiliyor. Sırf Polonya’da bir senede 100 kişi bu yüzden yaşama veda ediyor.

İşte bu istatistiklerden hareketle, ölümleri en aza indirgemek için “broşür” gibi oldukça basit ve masrafsız bir yöntem seçildi. “Grey Group Poland” hazırladığı broşürdeki talimatta insanlara bu kağıdı evlerinin hava boşluklarına yapıştırmalarını belirtti. Yapıştırılan kağıtlar havalandırma boşluğuna yapıştığı takdirde evlerindeki hava akımı kanalı doğru çalışıyor demekti. Aksi durumda bir teknisyene başvurmaları ve hava dolaşım kanalının düzeltilmesi önerildi. Böylece olası bir afet durumunda hava dolaşımının düzgün bir şekilde işlemesi ve olası can kaybını en aza indirmek için somut bir adım atılmış oldu.

Ülkemizde de bu çeşit yaratıcı ve insan hayatına önem veren kampanyalar görmek dileğiyle.

 

 

 

 

Join The Discussion