Sosyal Medya

Elon Musk Facebook hesabını neden sildi?

SpaceX ve Tesla gibi dev teknoloji şirketlerinin sahibi Elon Musk geçtiğimiz günlerde bu şirketlerin Facebook sayfalarını sildi. Başlangıçta “Eee var bunda herkes Facebook hesabını silebilir?” diyebilirsiniz ancak konu Elon Musk olunca durum biraz değişiyor. Hesabın kapatılmasının arkasında, Facebook’un kişisel verileri paylaştığını ortaya çıkaran Cambridge Analytica skandalı var elbette. Ancak Elon Musk’a Twitter üzerinden bunu hatırlatanın bir Türk olması, haberi bizim için bir kat daha ilginç hale getiriyor.

Cambridge Analytica Skandalı

Sosyal Medya’nın bazen sizin hakkınızda çevrenizdeki pek çok insandan fazla şey bildiğini düşündüğünüz oldu mu? Eminim size gösterilen bir reklama göz atarken “Acaba nasıl oldu da bu ürünü almayı düşündüğümü bildi?” dediğiniz pek çok zaman olmuştur. Kullanıcılara ait detaylı veri denince akla ilk gelen ağlardan birisidir Facebook. Ancak geçtiğimiz gün verilerimizi son derece güvenli biçimde sakladığına emin olduğumuz Facebook’un o kadar da masum olmadığını öğrendik.

Aslında birkaç senedir şehir efsanesi olarak duyduğumuz Facebook kullanıcı verilerinin izinsiz bir biçimde kullanıldığına dair söylentiler vardı. 2014 yılındaki ABD seçimleri için, Cambridge Üniversitesi Profesörü Aleksandr Kogan tarafından oluşturulan seçmen anketi aynı zamanda Facebook’a erişim izni de istiyordu. Bu uygulamaya katılan 270 bin civarı kişinin arkadaş bilgileri de toplanarak yaklaşık 50 milyonluk bi data havuzu oluşturulduğu ve bu datanın Cambridge Analytica adlı İngiliz şirketine satıldığını ortaya çıktı. Facebook CEO’su Zuckerberg ise, bu satışın geliştirici anlaşmasına aykırı olduğunu ve datayı satın alan şirketin verileri silmesi için uyarıldığını belirtti. Şirket ise bütün verilerin silindiğine dair resmi bir belge iletildiğini iddia ediyor. Facebook ise bu durum hakkında olay ortaya çıkana kadar kullanıcıları bilgilendirme zahmetine kalkışmadı.

Olayın ortaya çıkması üzerine Eski Yahoo çalışanı ve WhatsApp kurucularından Brian Acton, “Facebook’u silme zamanı” hashtagiyle paylaşım yaparak #deletefacebook etiketini başlatanlardan biri oldu. WhatsApp’ı Facebook’a satan Brian Acton’ın pek de Facebooksever olmadığını önceki gönderilerinden biliyoruz. Bu son paylaşımı da sosyal medyada ilgi çekerek viral halini aldı.

Gelelim Elon Musk’un Facebook hesabını silmesine…

Elon Musk’un daha önceden Zuckerberg ile yapay zeka konusundaki atışmalarını hatırlıyoruz. Bu atışmadan çok da uzun olmayan bir süre sonra Cambridge Analytics olayının patlak vermesi üzerine takipçileri Elon Musk’a bu konuda ne düşündüğünü sordu. Twitter üzerinden yöneltilen sorulara durumun gerçekten kötü olduğunu belirterek cevap veren Musk’a bir Türk takipçisinden linkteki cevap geldi. Türkçeye direk çevirdiğimizde (!!!) “Adamsan SpaceX’in Facebook hesabını kapatırsın” şeklinde serzenişte bulunan arkadaşımıza Elon Musk’ta kayıtsız kalamadı. Tesla ve SpaceX’in 2,5 milyona yakın Facebook sayfalarından bile haberdar olmadığını belirten Musk bu hesapları kısa sürede kapatacağını belirtti ve bunu da yaptı. Her ne kadar Facebook hesaplarını kaldırsa da Instagram üzerinden aktifliğini devam ettiren Musk’a bu büyük adımı attıran Türk arkadaşımızı yürekten kutluyoruz 🙂

 

Join The Discussion