Sosyal Medya

Burger King İspanya’dan InstaWhopper

Burger King’in İspanya’da faliyet gösteren kolu ilginç bir sosyal medya çalışmasına imza attı. Burger King İspanya, Instagram üzerinde geçirilen sürenin üzerine yoğunlaşarak “Story” tabanlı bir kampanyaya imza attı. Paylaştığı birden fazla storynin her birinde hamburger malzemeleri üzerinde oylama yapan Burger, anket sonunda katılımcıların her biri için ayrı hamburger hazırladı. Bu minik oyunu tamamlayan katılımcılar, Direct Message üzerinden Instawhopper kuponuna sahip oldu. “Instagram Whopper” adı verilen özel bir burgerin de ortaya çıktığı kampanya oldukça ses getirdi.

InstaWhopper

Yukarda özet geçtiğim kampanyayı biraz daha detaylı olarak ele almak istedim. Çünkü konu Burger King olunca dijital medya konusunda birçok markaya örnek olması gereken kampanyalar ön plana çıkıyor. Hafızamı zorladığımda Burger King ile Mcdonalds’ın Cadılar Bayramı Atışması, yine McDonalds ile uğraştığı IT film galası ve Almanya Burger King’in İlginç İşe Alım kampanyası aklıma ilk gelenler arasında. Hemen hemen tüm reklam iletişimi büyük ses getiren hamburger devi bu sefer en popüler sosyal medya uygulamaları arasında yer alan Instagram’da boy gösterdi. Instagram’ın Hikayeler özelliğinde bildiğiniz gibi 15 saniyelik fotoğraf ya da videolar eklenebiliyor. Bu medyalar 1 gün boyunca aktif kalıyor ve dilerseniz anket gibi çıkartmalarla bu paylaşımlarınızı daha da ilgi çekici hale getirebiliyorsunuz. Burger King’de bu fikirden yola çıkarak hikayelerini izleyenlere “Kişiselleştirilmiş Whopper” deneyimi sunmaya karar verdi.

Sistem şöyle çalışıyor: Burger King hesabında her biri hamburger malzemelerinden oluşan değişik storyler paylaşılıp bunlar üzerinden anket yapılıyor. Örn: Hamburger’de eti nasıl seversiniz? Sorusuna az pişmiş ya da çok pişmiş seçenekleri koyuluyor. Bu şekilde birden çok malzeme üzerinden seçim yapan kullanıcılara storyler sonunda bir kupon kodu yollanıyor. Bu kupon kodunu İspanya’daki herhangi bir restorana götürüp oluşturduğunuz Whopper’ı yiyebiliyorsunuz.

Kampanyadaki etkileşim oranlarına baktığımızda oldukça başarılı sonuçlar gözümüze çarpıyor: Bütçe bakımından neredeyse 0 para harcayarak 270 bin kişiye ulaşılmış. Bunlardan 45 bini tekil ve 3 saat gibi kısa bir sürede 25 bin civarı kişiselleştirilmiş Whopper kuponu üretilmiş. InstaWhopper sınırlı bir süre için etkin olmasına rağmen kısa sürede böyle bir başarıyı yakalamış. Bize de sosyal medyayı oldukça etkin şekilde kullanan bu kampanyayı alkışlamak kalıyor.

Join The Discussion